Κυπελλούχος Δυτικής Αττικής, στην 15η διοργάνωση του Κυπέλλου ΕΠΣΔΑ, αναδείχθηκε ο Ηρακλής Ελευσίνας ο οποίος νίκησε τον Μανδραϊκό με 1-0 στο 7ο λεπτό της παράτασης με γκολ του Τσεβά.
Στην κανονική διάρκειά του το παιχνίδι έληξε ισόπαλο με 0-0.

Ήταν η πρώτη συμμετοχή σε τελικό των Ελευσινίων ενώ ο Μανδραϊκός έχει λάβει μέρος σε 5 τελικούς και έχει κατακτήσει τρία τρόπαια.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προοπτικές και στο καλύτερο δυνατό κλίμα αλλά στην πορεία εξελίχθηκε σε σκληρό στο οποίο ο διαιτητής Αριστείδης Αλιάγας απάντησε πέντε κόκκινες κάρτες και αμέτρητες κίτρινες, απέβαλε τον γενικό αρχηγό της Μάνδρας Στέλιο Κοντολαιμάκη και τον προπονητή Θεόφιλο Καλύβα.
Οι δύο πρώτες κάρτες έπαιξαν καθοριστικό ρόλο για την ποιότητα του παιχνιδιού αλλά και στην ψυχραιμία του Μανδραϊκού.
Στο 43΄ ο Μανδραϊκός είχε την πρώτη απώλεια. Αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Τοπτίδης.
Ακολούθησε στο 60΄ η αποβολή του Χόρβατ (Νο 8 του Μανδραϊκού) και αυτού με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Παρά την αριθμητική υπεροχή του ο Ηρακλής δεν δημιούργησε υπολογίσιμες ευκαιρίες. Αντίθετα στο 56΄ ο Μανδραϊκός βρέθηκε πολύ κοντά στο γκολ όταν σουτ του Τούση βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Τσακιλτζίδη.
Η αριθμητική υπεροχή δεν καρποφόρησε ακόμα  και μετά την αποβολή του Χόρβατ με αποτέλεσμα να ολοκληρωθούν τα 90 λεπτά της κανονικής διάρκειας χωρίς γκολ.
Στο μεταξύ, στις καθυστερήσεις της κανονικής διάρκειας ο Ηρακλής έχασε με δεύτερη κίτρινη τον Γκόρο ο οποίος είχε αντικαταστήσει τον Γεωργιάδη στο 75΄ .

Στην παράταση και οι δύο ομάδες μπήκαν αποφασισμένες για το γκολ το οποίο ήλθε στο 97ο λεπτό από τον Τσεβά. Ήταν ένας πολύ επιτυχημένος συνδυασμός των Κόρμαλη και Κατσάφαρου όπου έβγαλαν τον σκορ μόνο αντιμέτωπο με τον αντίπαλο τερματοφύλακα Πορανίδη.
Ο τελευταίος αποδέκτης, με δεξιό διαγώνιο πλασέ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μανδραϊκού.
Ένα λεπτό αργότερα αποβάλλεται ο αρχηγός του Μανδραϊκού Έβερετ με δεύτερη κίτρινη κάρτα ενώ την άγουσα προς τα αποδυτήρια παίρνει και ο προπονητής του Θεόφιλος Καλύβας με ύβρεις κατά της ΕΠΣΔΑ για κακή επιλογή διαιτητή.
Ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα αποβάλλεται και ο Κάτσος του Ηρακλή και το σκορ των κόκκινων καρτών ανεβαίνει στο 2-3.

Διαιτητής: Α. Αλιάγας
Βοηθοί: Ε. Σαββόγλου, Χ. Πλάκας
Τέταρτος: Γ. Χρόνης
Παρατηρητές: Χ. Παππούς, Χ. Ασλανίδης
Γιατρός: Ν. Γιάννενας

Ηρακλής Ελευσίνας (προπονητής Μιχάλης Κατσάφαρος): Τσακιλτζίδης, Χατζαντωνάκης (78΄ Πατσιονίδης), Κάτσος, Σκαμαντζούρας, Πατσιονίδης, Πέππας, Μουράτι (90΄ Χαντής), Κόρμαλης (117΄ Δικράν), Κατσάφαρος, Γεωργιάδης (75΄ Γκόρος), Τσεβάς
Αναπληρωματικοί: Φωτιάδης, Παροτσίδης, Κλαδάς

Μανδραϊκός (προπονητής Θεόφιλος Καλύβας): Πορανίδης, Θεοδωρόπουλος (78΄ Σταυρόπουλος), Τζαφεράκος, Έβερετ, Τύρπος, Μπούσης (109΄ Καμπάσης), Τοπτίδης, Χόρβατ, Μονέ (65΄ Λελούδας), Τούσης (106΄ Βούκα), Ιβάνοφ
Αναπληρωματικοί: Γκίνης, Μπαλασάκης, Κούστας

*** Δήλωση Κώστα Μακρή προέδρου των κυπελλούχων «σήμερα ο Ηρακλής έγραψε ιστορία. Συγχαρητήρια και συνεχίζουμε»

*** Δήλωση Μιχάλη Κατσάφαρου: Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Σήμερα φάνηκε η δουλειά που έχουμε κάνει όλον τον χρόνο φέτος. Συγχαρητήρια στους παίκτες και συνεργάτες μου. Αφιερώνω αυτόν τίτλο στη σύζυγό μου για την υπομονή της και στους παίκτες μου. Ήταν μια πολύ μεγάλη επιτυχία του Ηρακλή. Ευχαριστώ τα ΜΜΕ που κάλυψαν τον τελικό. Συγχαρητήρια στον Μανδραϊκό. Εύχομαι να κατακτήσει το πρωτάθλημα.

*** Σοβαρά παράπονα για μεροληπτική διαιτησία εκ μέρους του διαιτητή Αριστείδη Αλιάγα εκφράζει ο Μανδραϊκός

*** Οι παίκτες και τα στελέχη του Μανδραϊκού αρνήθηκαν να παραταχθούν στην τελετή απονομής. Τα έπαθλα του φιναλίστ παρέλαβε ο πρόεδρος της ομάδας Νίκος Παπαδάκης