Σε ένα πολύ δυνατό και χρήσιμο crash test για τον Ηρακλή Ελευσίνας εξελίχθηκε ο αγώνας για το Κύπελλο Ελλάδας την Κυριακή 26 Αυγούστου.

Οι πράσινοι του Μιχάλη Κατσάφαρου ως κυπελλούχοι Δυτικής Αττικής υποδέχτηκαν τον κυπελλούχο της ΕΠΣ Λασιθίου ΟΦ Ιεράπετρας σε αγώνα νοκάουτ όπου ηττήθηκαν με 3-2.

Ο ΟΦ Ιεράπετρας, ομάδα της Γ΄ εθνικής, με πολύ καλή πορεία, και  είναι επίσης  κάτοχος του Κυπέλλου Ερασιτεχνών 2017-2018.

Η διαφορά αγωνιστικής κατηγορίας ήταν εξ αρχής ένα πλεονέκτημα για τους Ιεραπετρίτες αλλά ο Ηρακλής τους αντιμετώπισε με σθένος και ιδιαίτερα στη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου.

Το πρώτο ημίχρονο ο ΟΦΙ είχε την πλήρη πρωτοβουλία των κινήσεων και πέτυχε το 2-0 ενώ είχε και ένα δοκάρι.

Τα γκολ του πρώτου ημιχρόνου
7΄ 0-1 αυτογκόλ ο Σκαμαντζούρας μετά από χτύπημα φάουλ δεξιά από την πλάγια γραμμή από τον  Παπαδόπουλο
32΄ ευθύβολο σουτ έξω από την περιοχή ο Παπαδόπουλος
44΄ σέντρα του Χυσάι σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Βανδώρου

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηρακλής παρουσιάστηκε με πολύ διαφορετικό πρόσωπο δίνοντας τη δική του μάχη για ανατροπή του σκορ.
Με καλή τοποθέτηση στο κέντρο πίεσε και νωρίς, στο 51΄ ο Πιθαρούλης υπέπεσε σε πέναλτι επί του Σότα και το οποίο καταλόγισε ανεπιφύλακτα ο διαιτητής Μπαλαχούτης. Το πέναλτι εκτέλεσε με επιτυχία ο Κατσάφαρος.
Από εκεί και πέρα για ένα 20λεπτο ο Ηρακλής κράτησε την πρωτοβουλία των κινήσεων με αποκορύφωση τη φάση στο 70΄ όπου ο Κατσάφαρος έχασε σπουδαία ευκαιρία να ισοφαρίσει, μόνος προ του τερματοφύλακα Ταρτάλα.
Ακολούθησε, στο 71΄ αμφισβητούμενη φάση όπου οι Ελευσίνιοι ζήτησαν πέναλτι επί του Τσεβά για ανατροπή από τον Πιθαρούλη ενώ ο διαιτητής είχε αντίθετη άποψη.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι εξισορρόπησαν την πίεση ανακτώντας την πρωτοβουλία.
Στο 75΄  ο Παπαδόπουλος με μακρινό σουτ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Βανδώρου ενώ 11 λεπτά αργότερα, στο 86, και πάλι με αφετηρία τον Παπαδόπουλο γράφτηκε το 1-3, βαθιά σέντρα από την δεξιά πλευρά της επίθεσης, στο βάθος της άμυνας ο Γκίκα δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Το τελικό 2-3 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις του αγώνα από τον Παντελή Κατσάφαρο με πλασέ στην αριστερή γωνία του Ταρτάλα ο οποίος είχε κάνει άστοχη έξοδο.

Το παιχνίδι ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα και χρήσιμη εμπειρία για την ομάδα του Ηρακλή η οποία για πρώτη φορά στην ιστορία της έπαιξε στο Κύπελλο Ελλάδος και συγκαταλέγεται πλέον στις ομάδες της Δυτικής Αττικής Βύζας, Πανελευσινιακός, Μανδραϊκός, Ακράτητος, Θρασύβουλος, Ασπρόπυργος, Αστέρας Μαγούλας οι οποίοι ως τώρα έχουν συμμετάσχει στον θεσμό.

Για τον ΟΦ Ιεράπετρας ήταν μια εύκολη υπόθεση και δικαίως προκρίθηκε στην επόμενη φάση του θεσμού.

Χρήσιμο συμπέρασμα για τους Ηρακληδείς είναι ότι το ρόστερ τους χρειάζεται εμπλουτισμό αφού στον αγώνα υπήρχαν 12 μάχιμοι ποδοσφαιριστές. Παράδειγμα η ανάγκη να γίνει αλλαγή στην αλλαγή του Δικράν ο οποίος αντικατέστησε στο 11΄ τον τραυματισθέντα Αξιώτη.

Διαιτητής: Γ. Μπαλαχούτης
Βοηθοί: Η. Κοτζαμανίδης, Π. Γαρούφος
Και οι τρεις από την Ένωση Πειραιά
Παρατηρητής: Ν. Κοντογιάννης (ΕΠΣΑΝΑ)

Ηρακλής Ελευσίνας (Μιχ. Κατσάφαρος): Βανδώρος, Αξιώτης (11΄ Δικράν, 81΄ Τερζίου), Τζαφεράκος, Σκαμαντζούρας, Πατσιονίδης, Πέππεας, Σότα, Κόρμαλης, Κατσάφαρος, Καλογρίδης, Τσεβάς
Αναπληρωματικοί: Κακλαμάνης, Ντεμιράι, Κλαδάς, Καφαντάρης, Μαχλής

ΟΦ Ιεράπετρας (Ι. Μάγγος): Ταρτάλας, Πιθαρούλης Γ., Καλημέρης (74΄ Κωνσταντίνου), Μίγγας (46΄ Δερμιτζάκης), Τζελέπης, Πότσι, Κορομηλάς, Χυσάι (69΄ Πάλι), Γκέκας, Παπαδόπουλος, Γκίκα
Αναπληρωματικοί: Πιθαρούλης Σ., Γουργιώτης

*** Μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής του Ηρακλή Ελευσίνας Μιχάλης Κατσάφαρος έδωσε συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές του για την απόδοσή τους, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο megaraorg δήλωσε: «Είναι ιστορική στιγμή για τον Ηρακλή η συμμετοχή του για πρώτη φορά στο Κύπελλο Ελλάδος.
Είμαι πολύ ικανοποιημένος από την απόδοση των ποδοσφαιριστών μου. Είχα ζητήσει να μπούμε δυνατά στο παιχνίδι και να αποφύγουμε γρήγορο γκολ αλλά είχαμε να αντιμετωπίσουμε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο.
Ήταν μια δυνατή εμπειρία και διασκεδάσαμε τον αγώνα μας.
Εύχομαι καλή συνέχεια στην ομάδα της Ιεράπετρας.»