Προσπάθησε πολύ η Νεανική Εστία Μεγαρίδος, έφθασε κοντά στη νίκη αλλά τελικά ηττήθηκε από τον έμπειρο Ηρακλή Θεσσαλονίκης με σκορ 80-73, σκορ ημιχρόνου 36-32.
Ο αγώνας έγινε το Σάββατο 15 Οκτωβρίου στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Ελίτ Λιγκ-Ερρίκος Ντυνάν.
Και οι γηπεδούχοι και η ΝΕΜ είχαν ξεκινήσει με ήττα στην πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος και επεδίωξαν δυνατά τη νίκη.
Η ΝΕΜ κατόρθωσε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ στο πρώτο ημίχρονο όπου βρέθηκε να χάνει με 13 πόντους.
Κάλυψε τη διαφορά και στο τρίτο δεκάλεπτο βρέθηκε να προηγείται με 4 πόντους.
Στη συνέχεια όμως οι Ηρακληδείς ροκάνισαν τη διαφορά και σιγά-σιγά, με υπεροχή  στις λεπτομέρειες, πήραν τη νίκη με 80-73.
Για τη ΝΕΜ μπορούμε να πούμε ότι, παρά την ήττα της, έδειξε ένα πολύ δυνατό σύνολο.
Η εμφάνισή της σχετικά με την πρώτη αγωνιστική ήταν πολύ βελτιωμένη.
Κρίνοντας από τον αγώνα κόντρα στον Ηρακλή είναι βέβαιο ότι στη συνέχεια του πρωταθλήματος θα βρει το βηματισμό της.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 16-19, 21-23, 23-18

Ηρακλής ΚΑΕ 2022 (Ι. Ντάγιος): Παπαρέγκας 15 (3), Γκάθραϊτ 15, Λιάπης 16 (3), Μακρής, Χαριτόπουλος 10, Τζακόπουλος, Παπαντωνίου 9, Τέιλορ 15 (2).

Μεγαρίδα (Γ. Μάνταλος): Παλαιοχωρίτης 2, Γκάτζιας 6, Αγγελόπουλος 9 (2), Γερομιχαλός 29 (2), Καψαλός, Ντουμπίνσκι 13 (3), Σωτηράκης 3 (1), Καλλινικίδης 4, Χάσα, Ζαρκαδούλας 7 (1).

***Για την τρίτη αγωνιστική, η ΝΕΜ υποδέχεται τον Αμύντα Υμηττού, το Σάββατο 22/10. Γηπεδούχοι και φιλοξενούμενοι έχουν 2 ήττες στις πρώτες 2 αγωνιστικές και αναμένεται να επιδιώξουν με πάθος την πρώτη τους νίκη στο τουρνουά