Αναπάντεχη ισοπαλία στα Μέγαρα στο ματς της 5ης αγωνιστικής Βύζας – Απόλλων Ποντίων 2–2 όπου ο Βύζας μετά από ένα υποτονικό επιθετικά πρώτο ημίχρονο στο οποίο πέτυχε ένα γκολ, έτρεχε και δεν έφθανε στο δεύτερο μέρος όπου δέχτηκε δύο γκολ και ισοφάρισε στις καθυστερήσεις.

Το μετριότατο πρώτο ημίχρονο των γηπεδούχων ακολούθησε το γεμάτο από ατυχίες δεύτερο όπου ο Βύζας έκανε δύο δοκάρια, ένα χαμένο πέναλτι και έβαλε φωτοστέφανο στο κεφάλι του τερματοφύλακα των Ποντίων Αϊβαλιώτη.
Στο δεύτερο ημίχρονο ίσχυσε ο νόμος του ποδοσφαίρου: «Δεν βάζεις γκολ, τρως γκολ».
Το 1-0 του πρώτου ημιχρόνου ακολούθησε πλήρης υπεροχή στο δεύτερο όπου όμως η άκαρπη πλήρης υπεροχή του Βύζαντα έδωσε την ευκαιρία στους Πόντιους να προηγηθούν με 1-2 και στο 90+ ο Γ. Κλωνάρης έσωσε τον Βύζαντα από δραματική ήττα

Το ότι ο Βύζας άξιζε της νίκης, παρά το γεγονός ότι στερήθηκε τις υπηρεσίες του Διονυσόπουλου και είχε στη διάθεσή του τον Δρίτσα για 14 λεπτά είναι γεγονός αδιαμφισβήτητο.

Επίσης οι οπαδοί διαμαρτύρονται εναντίον του Β βοηθού ο οποίος δεν υπέδειξε οφσάιντ την φάση από την οποία ξεκίνησε το δεύτερο γκολ των φιλοξενουμένων.

Με αυτή την εμφάνιση η ομάδα καλείται σε μια εβδομάδα να αντιμετωπίσει τον πρωτοπόρο Μανδραϊκό στην έδρα του.

Στον αντίποδα η ομάδα των Ποντίων Ασπροπύργου, στημένη έξυπνα και σούπερ αμυντικά από τον προπονητή της Νίκο Λαμπρινάτο, έπαιξε με αντεπιθέσεις, μπήκε στην περιοχή του Βύζαντα ελάχιστες φορές αλλά τη ζημιά την έκανε.
Μετά το τέλος του αγώνα πανηγύρισαν τον σπουδαίο βαθμό σε μιά δύσκολη έδρα.

Τα γκολ:

45΄ 1-0, σέντρα του Παναγιωτόπουλου από τα δεξιά η μπάλα κτύπησε στο χέρι του Συμεωνίδη. Ο διαιτητής Φίτσας ήταν κοντά στην φάση και έδειξε την άσπρη βούλα. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο Νίκος Λάλας και άνοιξε το σκορ

47΄ ισοφάριση 1-1,ο Παντελίδης που μόλις είχε μπει αλλαγή στην πρώτη του επαφή με την μπάλα με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή έφερε το ματς στα ίσια.
49΄ κεφαλιά του Μάλλη η μπάλα στο δοκάρι του Αϊβαλιώτη.
56΄ 1-2 ο Ιούλιος Λαμπρινάτος πήρε την μπάλα, η εξέδρα φώναξε για οφσάιντ, μπήκε στην μικρή περιοχή και έκανε το 1-2.
64΄ ο Κουρκούτης κέρδισε πέναλτι από σπρώξιμο αμυντικού ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι. Το κτύπησε ο Λάλας αλλά απέκρουσε ο Αϊβαλιώτης.
85΄ κεφαλιά του Κουρκούτη κτύπησε στο δοκάρι.
90+ 2-2 Γιώργος έφερε το ματς στα ίσια 2-2.
Διαιτητής Φίτσας.
Βοηθοί: Παύλος, Χαντζίκος
Παρατηρητής: Στέλιος Τσακαλίδης.
Γιατρός: Κώστας Οικονομόπουλος.

Βύζας (προπονητής Βασίλης Στασινόπουλος): Κατσικούρης, Δέσκος, Χάρμπαλης, Χατζηπαπάς, Εμετό, Κουρκούτης, Λάλας (76’Δρίτσας), Κλωνάρης Γ., Κλωνάρης Π., Μάλλης (56’Τσίγκρης), Παναγιωτόπουλος,.
Αναπληρωματικοί: Πανταζής, Ανδρέου, Βασίλαινας, Διονυσόπουλος, Μήτσος.

Απόλλων Ποντίων Ασπροπύργου (προπονητής Νίκος Λαμπρινάτος): Αϊβαλιώτης, Δανιηλίδης, Λαμπρινάτος Γ. (74’Αδελφόπουλος), Πετσίτης, Αμπαζάι, Συμεωνίδης, Λακάι, Κομιώτης (46’Ευσταθιάδης), Λαμπρινάτος Ι., Χιονίδης (46’Παντελίδης), Σοφιανίδης (66’Εριχίδης).
Αναπληρωματικοί: Μυρσίνιας, Σιδηρόπουλος, Σαμλίδης.

*** Κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του παλιού αντιπροέδρου και γενικού αρχηγού του Βύζαντα Παναγιώτη Κόκκαλη.

Στατιστικά: Ανέστης Τσακίρογλου