Τρία δύσκολα δεκάλεπτα και ένα «άνετο» είναι ο απολογισμός της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ Α’ ΕΣΚΑΝΑ για την Νεανική Εστία Μεγαρίδος η οποία νίκησε εντός έδρας την ΑΕΣ Ελληνικού με σκορ 61 – 51, ημίχρονο 26-22.nem_ellhniko_1_550

Μετά από ένα πρώτο δεκάλεπτο όπου σίγησε η περιφέρεια και για τις δύο ομάδες και το σκορ παρέμεινε σε επίπεδα χάντμπολ (9-11) οι ομάδες έπαιξαν πιο ανοιχτά.
Ενώ στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου φάνηκε ότι το παιχνίδι θα συνεχίζονταν κάτω από τα καλάθια μίλησε  η περιφέρεια της ΝΕΜ όπου με 4 τρίποντα 2 δίποντα και μια ελεύθερη βολή οι γηπεδούχοι υπερκάλυψαν την διαφορά και έφτασαν στο ημίχρονο με σκορ 26 – 22.

Όπως γράψαμε και στα στιγμιότυπα της ζωντανής αναμετάδοσης του αγώνα, το τρίτο δεκάλεπτο ήταν θρίλερ για γερά νεύρα. Ενώ η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 7 πόντους υπέρ της ΝΕΜ, το Ελληνικό με αντεπίθεση και 4 τρίποντα  έναντι 3 της ΝΕΜ υπερκάλυψε τη διαφορά και στη λήξη της περιόδου προηγήθηκε με 45-46.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ανήκει ολοκληρωτικά στη ΝΕΜ αφού βραχυκύκλωσε τους περιφερειακούς του Ελληνικού και έσφιξε την άμυνά της, πετυχαίνοντας ένα επί μέρους σκορ 16-05.nem_ellhniko_2_550

Καταχειροκροτήθηκε ο Γιάννης Τουμπανιάρης ο οποίος «μίλησε» σε κρίσιμα σημεία, έδωσε λύσεις και για πρώτη φορά «έγραψε» 9 πόντους (1 τρίποντο).
Σταθερή αξία ο Καραποστόλου ο οποίος  με 4 τρίποντα έδιωξε το άγχος, ο Σταυριανόπουλος ο οποίος αν και φορτώθηκε νωρίς με φάουλ πέτυχε 12 πόντους (2 τρίποντα) και ο τριποντάκιας Ντινόπουλος ο οποίος στη δεύτερη συμμετοχή του στο φετινό πρωτάθλημα σημείωσε 6 πόντους (2 τρίποντα)

Σε αντίθεση με τα δύο προηγούμενα ματς όπου η ΝΕΜ δέχτηκε περισσότερους από 90 πόντους στο καθένα, αυτή τη φορά με πιο σφικτό παιχνίδι κατάφερε να κρατήσει τον αντίπαλό της στο 51 ενώ η επίθεσή της κινήθηκε στο πλαίσιο του φετινού μέσου όρου.
Τα δεκάλεπτα: 9-11, 17-11, 19-24, 16-05nem_ellhniko_3_550