Συναρπαστικό ήταν το ματς Ιωνικός Ν.Φ. – ΝΕΜ για την 18η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ΄ εθνικής, αποτέλεσμα 75-71, ημίχρονο 34-34.
Δύο πολύ καλές ομάδες τα έδωσαν όλα και το ματς κρίθηκε στην ψυχολογία και στις λεπτομέρειες.
Η Νεανική Εστία μπήκε στον αγώνα αποφασισμένη να νικήσει και στο πρώτο ημίχρονο τα πήγε εξαιρετικά με την πρωτοπορία στο σκορ να εναλλάσσεται και να καταλήγει στην ισοπαλία, 34-34.

Ωστόσο από την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι πήραν το πάνω χέρι και με ένα αρχικό 6-0 έφτιαξαν διαφορά που η ΝΕΜ δεν μπόρεσε να ξεπεράσει. Η αρχική αστοχία έδωσε τη θέση της στον εκνευρισμό με αποτέλεσμα στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου, 34 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του, αποβλήθηκε ο Πέτρουλας για διαμαρτυρία στο διαιτητή. Η μέγιστη διαφορά  υπέρ των πρωτοπόρων, +10, χτίστηκε στο 3ο δεκάλεπτο.

Παρά το χάντικαπ, η ΝΕΜ μάζεψε τη διαφορά μέχρι και στο δίποντο στο τέταρτο δεκάλεπτο αλλά  έχασε στις λεπτομέρειες.

Το παιχνίδι είχε μια αναγκαστική διακοπή 49 λεπτών για να επισκευασθεί μια μπασκέτα η οποία έφυγε από τη θέση της, κρεμαστή από την οροφή, μετά από κάρφωμα του Χρήστου Σιδέρη, στην αρχή του αγώνα.

Πολύ όμορφο κλίμα στις ανάπαυλες δημιούργησαν οι παγκορασίδες του τμήματος ενόργανης γυμναστικής του Ιωνικού όπου παρουσίασαν σύντομα προγράμματα.

Και για έναν ακόμα αγώνα μεγάλος αριθμός φίλων της ΝΕΜ ακολούθησε και στήριξε την ομάδα στον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 17-20, 23-15, 18-22

Διαιτητές: Ζακεστίδης, Στρέμπας
Παρατηρητής: Τηγάνης

Ιωνικός ΝΦ (Σορώτος, Καλιώρας): Παπανδρέου 10, Παπαπέτρος 2, Γρύλλης 8(1), Πέττας 16(1), Μουμπάρακ 21(6), Μαλτέζος, Γκίνης 3, Κατιάκος 8, Χριστόδουλος 7

ΝΕΜ (Μάνταλος, Υφαντής): Πέτρουλας 2, Κοντόπουλος 10(1), Σπυρόπουλος 4(1), Παλαιοχωρίτης 5(1), Ζακυνθινός 6, Μπαλάφας 5(1), Αβραμίδης 15, Μαλούκος 11, Θέος 4, Σιδέρης 9