Δεύτερο συνεχόμενο δυσάρεστο και απροσδόκητο αποτέλεσμα, γκέλα, έφερε ο Βύζας μέσα στην έδρα του για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α’ κατηγορίας ΕΠΣΔΑ. Υποχρεώθηκε σε ισοπαλία 2-2 από τον Εθνικό Πανοράματος όπως είχε υποχρεωθεί σε ισοπαλία με 1-1, και πάλι εντός έδρας από τον Πυρρίχιο Ασπροπύργου στην προηγούμενη αγωνιστική.
Ο Βύζας τώρα παραμένει στην κορφή του βαθμολογικού πίνακα αλλά το προειδοποιητικό καμπανάκι για τη συνέχεια έχει χτυπήσει.  Οι 4 βαθμοί τους οποίους στερήθηκε προκάλεσαν συνωστισμό στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.
Τώρα πίσω από τους κιτρινόμαυρους ακολουθεί ο Μίμας με δύο βαθμούς διαφορά, με τρεις βαθμούς ο Ακράτητος και η Νέα Πέραμος και με τέσσερις ο Σκορπιός Φυλής.

Με απόντες τους τραυματίες Σταύρε και Χατζημελετιάδη και δύο δοκάρια στον αγώνα ο Βύζας μπορεί να χαρακτηριστεί και άτυχος.

Ο Εθνικός πέτυχε τα δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο εκμεταλλευόμενος τις 2 από τις τρεις ευκαιρίες που δημιούργησε.
Στο 13ο λεπτό ο Τζανέτος πέτυχε με κεφαλιά το 0-1 μετά από αριστοτεχνικό χτύπημα φάουλ του σπεσιαλίστα Κατσίκη.
Στο 29′ ο Φλέγκας πήγε να μηδενίσει το κοντέρ με κεφαλιά εξ επαφής αλλά η μπάλα δεν του έκανε τη χάρη.
Ήρθε και το δοκάρι του Κωνσταντινίδη στο 35′ και το άγχος αυξήθηκε.
Το 0-2 επιτευχθηκε στο 38′ και πάλι από τον Τζανέτο ο οποίος στάθηκε τυχερός αφού η μπάλα προσέκρουσεσε σώμα αμυντικού του Βύζαντα και ξεγέλασε τον Πορανίδη ο οποίος είχε κινηθεί προς τη σωστή κατεύθυνση.
Παρά το γεγονός ότι ο Βύζας είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο ημίχρονο, δεν κατόρθωσε να δει δίχτυα.

Στον πρώτο του αγώνα στον πάγκο του Βύζαντα ο Θοδωρής Παχατουρίδης έπρεπε στο ημίχρονο να ανακατέψει την τράπουλα και το έκανε με επιτυχία.
Εμπιστεύτηκε το Φρυγανά ο οποίος είχε καιρό να αγωνιστεί και τον έβαλε αλλαγή στο 46′ στη θέση του Μανώλη.
Έφερε τον Κωνσταντινίδη στη δεξιά πλευρά της επίθεσης.
Έφερε το Σελμανάι αριστερά και σέντερ φόρ το Στρατιδάκη.
Έβαλε το Φρυγανά πίσω τους ενώ τοποθέτησε το Σαχόλι ως αμυντικό χαφ δίδοντάς του ανασταλτικά καθήκοντα.
Το νέο σχήμα ήταν αποτελεσματικό. Κάλυψε το 0-2 και διεκδίκησε με πάθος τη νίκη.
Η υπεροχή του Βύζαντα στο Β ημίχρονο ήταν ασφυκτική και έφερε αποτέλεσμα.
Στο 70′ ο Στρατιδάκης κέρδισε πέναλτι από τον Πουλακίδη. Στο ίδιο λεπτό ο Σαχόλι το μετέτρεψε σε γκολ, 1-2.
Μετά από 5 λεπτά, στο 75′ ο Φρυγανάς ισοφαρίζει το σκορ 2-2 με γκολ-κεφαλιά από χτύπημα κόρνερ του Κωνσταντινίδη.

Διαιτητής: Φ. Ντάουλας
Βοηθοί: Χ. Πλάκας, Κ. Οικονόμου
Παρατηρητής αγώνα: Πάρις Τσιμίκος
Γιατρός: Κώστας Οικονομόπουλος

Βύζας (Θ. Παχατουρίδης): Πορανίδης, Αμαραντίδης, Φουρνάρης (53’ Λύγδας), Φλέγκας, Φυσαράκης (64’ Toworre), Μανώλης (46’ Φρυγανάς), Κωνσταντινίδης, Καραγιάννης, Στρατιδάκης, Σελμανάι, Σαχόλι
Αναπληρωματικοί: Μαυρονάσος, Κουφής, Χαμπιλάι, Δρυμούσης

Εθνικός Πανοράματος (Γ. Αδάκτυλος): Κολλιάκης, Καβάκος (90+ Βασίλης), Μιχαηλίδης, Πουλικίδης, Παναϊλίδης, Τζανέτος, Τσουτσάνης, Γεγές, Μανασίδης Α. (83’ Ανδριώτης), Κατσίκης, Γεωργιάδης
Αναπληρωματικοί: Μανασίδης Δ., Γεωργαράς, Montalban, Καλαμούτσος