urasyboyos_byzas_1_550

urasyboyos_byzas_2_550

urasyboyos_byzas_3_550Ματς διαφήμιση του ποδοσφαίρου ήταν ο αγώνας μεταξύ Θρασύβουλου Φυλής και Βύζαντα Μεγάρων το οποίο πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 24 Σεπτεμβρίου  2016 στο δημοτικό στάδιο Φυλής και ολοκληρώθηκε με νίκη των γηπεδούχων με 3-2.
Ο αγώνας τα είχε όλα. Ένταση, πάθος, γκολ και ανατροπή σκορ.
Και οι δύο ομάδες παρουσίασαν αξιόμαχα σύνολα και αναμένεται να πρωταγωνιστήσουν στο τοπικό πρωτάθλημα κατά την τρέχουσα περίοδο.

Η διακύμανση του σκορ
5΄ 0-1 ο Βύζας από κόρνερ που εκτέλεσε ο Φουντουκίδης και κεφαλιά του Παρθενόπουλου
13΄ 1-1 ισοφαρίζει ο Θρασύβουλος. Μετά από κτύπημα κόρνερ ο Ξενάκης διώχνει τη μπάλα με γροθιές, η μπάλα στρώνεται στα πόδια του προωθημένου Σκαμαντζούρα ο οποίος σκοράρει με μακρινό ευθύβολο σουτ
16΄ 1-2 ο Παρθενόπουλος πετυχαίνει το δεύτερο του τέρμα με ευθύβολο σουτ έξω από την περιοχή
45+ 2-2 ο Α. Κοντούλης σκοράρει με σουτ έξω από την περιοχή
78΄  3-2 σε μια από τις πολλές επισκέψεις του Θρασύβουλου στο Β’ ημίχρονο ο Α. Κοντούλης σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.urasyboyos_byzas_4_550

Ο Βύζας δεν κατάφερε να διατηρήσει την υπέρ του διαφορά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο και το πλήρωσε.
Η ισοφάριση του Θρασύβουλου στις καθυστερήσεις του Α΄ ημιχρόνου έδωσε διαφορετική τροπή και ανέβασε την ψυχολογία των γηπεδούχων ενώ γκρέμισε το ηθικό των φιλοξενουμένων οι οποίοι παρουσίασαν ένα διαφορετικό πρόσωπο στην επανάληψη.
Χάθηκε η ομαδικότητα και κυριάρχησαν οι ατομικές προσπάθειες οι οποίες όμως δεν έφεραν αποτέλεσμα.
Αντίθετα στην επανάληψη ο Θρασύβουλος ήταν περισσότερο οργανωμένος και περισσότερο επικίνδυνος, υπεροχή η οποία κατέληξε στην επίτευξη του γκολ της νίκης.

Το σκορ θα μπορούσε να ήταν διαφορετικό αν ο διαιτητής Δημητρόπουλος είχε καταλογίσει πέναλτι στην ανατροπή του Φουντουκίδη μέσα στην περιοχή του Θρασύβουλου στο 20΄ , όταν το σκορ ήταν 1-2, γεγονός για το οποίο οι κιτρινόμαυροι εκφράζουν παράπονα.
Επίσης  η αναγκαστική αλλαγή του τραυματισθέντα Γκάτσιου, επηρέασε την μεσαία γραμμή της ομάδας.
Αναγκαστική επίσης ήταν η αλλαγή του Μαλλιώρη στο 77’  από τον Δρίτσα.
Ο Μαλλιώρης αποχώρησε υποβασταζόμενος με χτύπημα στο γόνατο.urasyboyos_byzas_5_550

Διαιτητής: Δημητρόπουλος
Βοηθοί: Φαρμάκης, Οικονόμου
Παρατηρητής αγώνα: Μαλανδρίνος Φ.

Θρασύβουλος (προπονητής Κυριάκος Μίχας): Μουζάκης, Ρόδης, Κάτσος, Σταυρόπουλος, Σκαμαντζούρας, Νικολακόπουλος, Παπαδόπουλος, Κοντούλης Α. (80’ Δρυς), Κοντούλης Γ., Γεωργιάδης Η., Μπιλίτσης (71΄ Σφακιανάκης)
Αναπληρωματικοί: Λεβαντής, Κερεμάι, Γεωργιάδης Χ.

Βύζας (προπονητής Ιερόθεος Μαργέτης): Ξενάκης, Κουτσουμπής, Γεωργούσης, Βουρνάζος, Γκάτσιος (10’ λ.τρ. Μουσκάι, 63’ Γκιργκιζιάν) , Μαλλιώρης (λ.τρ. Δρίτσας), Αντύπας, Καραγιάννης, Παρθενόπουλος, Φουντουκίδης, Ξένος,
Αναπληρωματικοί: Πανταζής, Ανδρέου, Μαυρονάσος, Βασίλαινας