Έχασε στον πόντο η Ένωση Νέας Περάμου-Μεγάρων στο εντός έδρας παιχνίδι με φιλοξενούμενη την ομάδα του Πήγασου Κορυδαλλού, σκορ 69-70, ημίχρονο 37-40 για την 4η αγωνιστική της Β ΕΣΚΑΝΑ την Τετάρτη 24 Οκτωβρίου.

Ένα παιχνίδι από το οποίο είναι βέβαιο ότι ο προπονητής Μαρίνος και οι συνεργάτες του θα βγάλουν χρήσιμα συμπεράσματα για την περαιτέρω πορεία της ομάδας.
Στην 4η αγωνιστική η Ένωση αντιμετώπισε έναν αντίπαλο που μπορούσε να τρέχει, να πιέζει στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ήταν εύστοχος και τελικά πήρε τη νίκη οριακά.

Παρόλα αυτά η ήττα δεν μειώνει την υπερπροσπάθεια των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο να καλύψουν διαφορά 9 πόντων και να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια, 67-67, στα 50 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Στα 20 δευτερόλεπτα προηγήθηκαν με 69-67 αλλά 2,7 δευτερόλεπτα ο αρχηγός του Πήγασου Αντιπάτης πάγωσε το γήπεδο με το τρίποντο το οποίο κάλυψε τη διαφορά και πήρε το +1.
Αποφασιστική ήταν η συμβολή του Βαγγέλη Μπαλάφα στο γύρισμα του παιχνιδιού. Συγκεκριμένα στο τέταρτο δεκάλεπτο πέτυχε τους 13 από τους συνολικά 29 πόντους που πέτυχε σε όλον τον αγώνα, μαζί και οι συγκλονιστικές προσπάθειες των συμπαικτών του. Ωστόσο οι Ενωσίτες είχαν να αντιμετωπίσουν τον εκπληκτικό πλεημέηκερ του Πήγασου Κωνσταντόπουλο ο οποίος ήταν ο αποφασιστικός παράγων στην εξέλιξη του σκορ και διατήρησης της διαφοράς υπέρ της ομάδας του.

Ενδιαφέρον στοιχείο είναι ότι οι θεατές απόλαυσαν τρία τρίποντα buzzer beater από τα οποία το καθοριστικό στο τελικό σκορ όπου το 69-67 έγινε 69-70 (Αντιπάτης)
2ο δεκάλεπτο Μπουζάς (Π) 37-40
3ο δεκάλεπτο Καρράς 51-53
4ο δεκάλεπτο Αντιπάτης 69-70

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 21-18, 14-13, 18-17

Διαιτητές: Ασλανίδης, Ιορδανίδης, Μιχαλοπούλου
Γραμματεία: Χαϊμαλάς, Παπαδάτος, Καρίκης

Ένωση Ν. Περάμου – Μεγάρων (Β. Μαρίνος): Μουστάκας, Ρόκκας 9(2), Σαμλί, Γρηγοράκος 9(2), Μπαλάφας 30(3), Μοδάκης 4, Καρράς 3(1), Λιούλης 8, Ποντικίδης Μ. 6

Πήγασος Κορυδαλλού (Τσίμπας, Κούκιας): Χριστοδουλόπουλος 9(2), Στεφανής 4, Στουραΐτης 3(1), Αντιπάτης 10(1), Τσεμπέλης 9(1), Σαμουρέλης 7, Κωνσταντόπουλος 20, Μπουζάς 6(1), Παπαδάκης 2