Συγκλονιστική ήταν η νίκη, με ανατροπή, της ΝΕΜ στον εκτός έδρας αγώνα της 17ης αγωνιστικής επί του ΑΟΦ Ποφύρα με σκορ 66-71, κανονική διάρκεια 59-59, ημίχρονο 35-35.

Σκληρό και αμυντικό παιχνίδι κράτησε χαμηλά το σκορ αλλά τρομερή ήταν η έντασή του.

Καλά διαβασμένοι οι παίκτες του Πορφύρα εξουδετέρωσαν τους ψηλούς Σιδέρη και Δημάκο και οδήγησαν τις περισσότερες επιλογές της ΝΕΜ στην την περιφέρεια.

Η διαφορά στο σκορ δεν ξεπέρασε τους 5 πόντους με του φιλοξενούμενους να προηγούνται στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Η εκπληκτική ανατροπή του σκορ και η ισοφάριση 8,4 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη είναι όλα τα λεφτά και γι’ αυτήν και μόνο οι παίκτες και οι προπονητές της ΝΕΜ αξίζουν όλα τα λεφτά.

Στο σημείο αυτό ο Πορφύρας προηγείται με 57-55 και έχει κερδίσει 2 βολές. Τότε παθαίνει βλάβη ο ηλεκτρονικός πίνακας και ο αγώνας διακόπτεται για δέκα περίπου λεπτά. Εδώ η τύχη κλείνει το μάτι στη ΝΕΜ αφού στο διάστημα μέχρι την επανέναρξη του αγώνα οι παίκτες και ο προπονητής της έχουν την ευκαιρία να ηρεμήσουν και να συζητήσουν το σύστημα που θα ακολουθήσουν.

Με την επαναφορά οι βολές των γηπεδούχων είναι εύστοχες και το σκορ γίνεται 59-55 οπότε η ΝΕΜ έχει στη διάθεσή της 8,4 δευτερόλεπτα να ισοφαρίσει ώστε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Η πίεση που ασκούν οι παίκτες του Πορφύρα είναι αφόρητη. Γίνεται εκ μέρους της ΝΕΜ προσπάθεια για τρίποντο αλλά η προσπάθεια είναι άστοχη. Η μπάλα επιστρέφει στα χέρια του Ζακυνθινού, ο οποίος χωρίς δισταγμό σηκώνεται για τρίποντο ενώ ο χρόνος έχει μηδενίσει. Η προσπάθεια είναι εύστοχη αλλά στην ένταση του αγώνα, μοιραίος παίκτης, ο Σκανδάλος του Πορφύρα κάνει φάουλ και ο Ζακυνθινός αποκτά δικαίωμα για μια βολή σε χρόνο μηδέν. Ο εκτελεστής είναι εύστοχος, το σκορ γίνεται 59-59 και το παιχνίδι πάει στην παράταση.

Εκεί η ΝΕΜ έχει την ψυχολογία να επιβληθεί με ένα επί μέρους 7-12 και να πάρει το ροζ φύλλο.

Η νίκη επί του Πορφύρα είναι μια από τις σημαντικότερες του πρωταθλήματος για τη ΝΕΜ αφού ο Πορφύρας είναι μια από τις καλύτερες ομάδες του τουρνουά και βρίσκεται στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Τα δεκάλεπτα : 14-19, 21-16, 15-10, 9-14, παράταση 7-12

Διαιτητές : Πόντας , Ορφανός Ιορδ.,  Μελισσάρης
Γραμματεία: Σαλταγιάννη, Λεουτσάκος, Λαρόζα

Πορφύρας ΑΟΦ (Καράμπελας): Γιαννόπουλος 16(4), Ιορδάνου 7 , Παπαφωτίου 6, Σκανδάλος 18, Λοϊζίδης 7, Καλαμάρας 6(2), Παπαδάκης 4, Γουρδομιχάλης, Πεταλάς

Ν.Ε. Μεγαρίδος (Μάνταλος , Υφαντής): Κεχρής 2, Ζακυνθινός 22(1), Δημάκος 2, Τσολάκης 12, Μπαλάφας 8(1), Πέτρουλας 6(1), Κοντόπουλος 10(2), Στεφάνου, Μαρούγκας 9(1) , Στεφάνου, Σιδέρης, Καραΐσκος

***Δηλώσεις του προπονητή Γιώργου Μάνταλου:

«Ο αγώνας με τον Πορφύρα ήταν ένας από τους πιο κρίσιμους του πρωταθλήματος και μας δίνει ιδιαίτερη ικανοποίηση και δύναμη να συνεχίσουμε προς την κατάκτηση του στόχου μας.

Παραμένουμε προσγειωμένοι και χτίζουμε την πορεία μας παιχνίδι με παιχνίδι χωρίς να παρασυρόμαστε από τον ενθουσιασμό.

Μια ήττα σήμερα θα έφερνε την Ευρυάλη, βασική διεκδικήτρια του τίτλου, ένα βαθμό πίσω μας ενώ έχουμε μπροστά το μεταξύ μας παιχνίδι.

Οι παίκτες μου, έχουν αποκτήσει εμπειρία και σύνεση. Μπορούν να διαχειρίζονται δύσκολα παιχνίδια όπως το σημερινό απέναντι σε μια καλοδουλεμένη ομάδα η οποία είχε προσαρμόσει το παιχνίδι της επάνω στο δικό μας.

Σήμερα σταθήκαμε λίγο τυχεροί αφού η βλάβη στο ταμπλό μας έδωσε την ευκαιρία να οργανωθούμε και να ανατρέψουμε το σκορ.

Το πρωτάθλημα της ΕΣΚΑΝΑ είναι από τα καλύτερα στην Ελλάδα και θα πρέπει να γίνει κάτι ώστε να μπορούν να ανέβουν στη Γ΄ εθνική περισσότερες από μια ομάδα»