Χρειάστηκε να περάσουν τρία δεκάλεπτα μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας για τη Νέα Πέραμο προκειμένου να συνέλθει και να πάρει καθαρά τη νίκη επί του ΑΛΦ Αλίμου με 61-52, ημίχρονο 31-28.

Το ματς έγινε στο Νέα Πέραμο την Πέμπτη 21 Φεβρουαρίου στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Β΄ ΕΣΚΑΝΑ.

Μετά από ένα διαχειριστικό πρώτο δεκάλεπτο  η Ένωση έφθασε να προηγηθεί μέχρι 9 πόντους στο δεύτερο αλλά οι παίκτες της δεν μπόρεσαν να συντηρήσουν τη διαφορά και βρέθηκαν στο ημίχρονο να προηγούνται με 3 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άλιμος έδειξε ένα διαφορετικό πρόσωπο με πρέσσινγκ και δυνατή επίθεση, κάλυψε τη διαφορά και προηγήθηκε με 36-31 με την Ένωση να παραμένει άποντη για περισσότερο από 4 λεπτά. Το ανοιχτό παιχνίδι της Ένωσης έδωσε αέρα στους φιλοξενούμενους. Ακολούθησαν εναλλαγές στην πρωτοπορία του σκορ. Με επί μέρους σκορ 15-16 ο Άλιμος έφθασε στο -2.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ανήκει ολοκληρωτικά στην Ένωση. Ο Μαρίνος έδωσε εντολή για άμυνα ζώνης και πλέον το σκοράρισμα για τον ΑΛΦ έγινε πολύ δύσκολο.

Καθοριστικό ρόλο έπαιξε το τρίποντο του Καραΐσκου στο 1:07 πριν τη λήξη όταν το σκορ ήταν 53-50 υπέρ της Ένωσης και έγινε 56-50. Ακολούθησε ένα δίποντο από τον Δημητρουλόπουλο, 56-52 και ένα ακόμα τρίποντο πάλι από τον Καραΐσκο να διαμορφώνει το σκορ σε 59-52 24 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Στο σημείο αυτό ο Σκουζής διαμαρτυρήθηκε έντονα στον Δελαγραμμάτικα ότι ο Καραϊσκος πατούσε γραμμή του άουτ αλλά ο διαιτητής ήταν μπροστά στη φάση. Ακολούθησε ένα καλάθι από τον Τσελέκο ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 61-52

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 15-17, 15-16, 15-8

Διαιτητές: Δελαγραμμάτικας, Γ. Πέππας
Γραμματεία: Πάσσαρη, Χαϊμαλάς, Καρίκης

Ένωση Νέας Περάμου – Μεγάρων (Μαρίνος, Καρανίκας): Σαμμλί 4, Παπουλίδης 13, Ασημόπουλος, Καραΐσκος 15(3), Ποντικίδης, Παπασπύρος, Μοδάκης 8(1), Καρράς 12, Τσελέκος 4, Καρατζίογλου 2, Σαμαράς, Δρακωτός 3(1)

ΑΛΦ Αλίμου (Σκουζής, Παππάς): Μαλτίδης 11(1), Κορωνάκος 2, Φραγκούλης 9(1), Ζηνέλης 4, Δημητρουλόπουλος 9, Τριανταφύλλου 4, Σκαλούμπακας, Αγαπητίδης 13(1), Δημητράκης, Κρανιάς, Γεωργίλας