Πολύ καλή και αδιαμφισβήτητη νικήτρια παρουσιάστηκε η Ένωση Νέας Περάμου Μεγάρων στον εντός έδρας αγώνα της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Γ΄ κατηγορίας ΕΣΚΑΝΑ το βράδυ της Δευτέρας 12 Ιανουαρίου.

Νίκησε με σκορ 84-64, ημίχρονο 38-26, τον Φοίνικα Πειραιά και πέρασε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα πίσω από την Προοδευτική.

Η ομάδα της Ένωσης ήταν πολύ καλή σε όλους τους χώρους και κυριάρχησε χάρη στην πίεση που άσκησαν οι παίκτες της στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και στην άμυνα αναγκάζοντας τους αντιπάλους της να βασιστούν κυρίως στα περιφερειακά σουτ.

Αν εξαιρέσουμε το αρχικά επιθετικό παιχνίδι του Φοίνικα όπου στα τέσσερα πρώτα λεπτά είχε πετύχει ένα 12 – 4 με τρία σερί τρίποντα τα οποία κτύπησαν καμπανάκι και ανάγκασαν τον προπονητή Αράπη να πάρει εσπευσμένα τάιμ άουτ, στη συνέχει η Ένωση πρεσάρισε σε όλο το γήπεδο με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να λήξει με 20-14 υπέρ της αφού κράτησε τον Φοίνικα για πεντέμιση λεπτά άποντο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ένωση κράτησε τη διαφορά των 6 πόντων και στο τέλος την ανέβασε στους 8, έχοντας φθάσει και στο +10.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, και αυτοί με πίεση, επιτυγχάνοντας επί μέρους σκορ 19-24 και κατέβασαν τη διαφορά στο -7.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ένωση επισφράγισε τη νίκη της με σκορ δεκαλέπτου 27-14.

Ξεχώρισαν ο Καρράς ο οποίος πέτυχε τους 19 από τους 25 πόντους στο πρώτο και το τέταρτο δεκάλεπτα και οι Κουλουριώτης και Τουμπανιάρης σε άμυνα και επίθεση πετυχαίνοντας 21 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Μελής, Γεωργόπουλος
Γραμματεία: Λινάρδος, Καρίκης, Πάσσαρη
Γιατρός: Γ. Σκιαδόπουλος

Ένωση Ν.Π.Μ (Αράπης, Βάννου): Τουμπανιάρης  20(1), Μήτσος, Ασημακόπουλος, Κουλουριώτης 21(2), Τσέλιος 9(3), Μουστάκας 5 (1), Θωμάς 2, Καρράς 25 (1), Λινάρδος, Κόμπουλης, Σαμλί, Λιαδάκης 2

Φοίνικας Πειραιά (Ακτσόγλου): Τσιριγωτάκης 20 (4), Στιβακτάκης 4, Σιδέρης, Σταυρόπουλος 2, Σπανός    8(1), Δημόπουλος, Μαγγουρίδης 2, Μοδάκης 19(1), Τσούμας, Παπαδημητρίου, Παπακωνσταντίνου 9, Ζέφι

***Στην ανάπαυλα πραγματοποιήθηκε η κλήρωση μιας εμφάνισης της Ένωσης από τη λαχειοφόρο αγορά για την ενίσχυσή της.