Την εντυπωσιακή της είσοδο στα πρωταθλήματα των ηλικιακών κατηγοριών έκανε η ΝΕΜ ξεκινώντας, μετά από αγωνιστική απραξία σχεδόν 18 μηνών λόγω πανδημίας.
Πραγματοποίησε την πρώτη αγωνιστική εμφάνιση στο πρωτάθλημα κατηγορίας Παίδων και νίκησε το Φάρο με με 45-38.

Με την εντυπωσιακή αριθμητικά υποδομή της, η ομάδα των Μεγάρων συμμετέχει σε 10 διαφορετικά πρωταθλήματα κατά την περίοδο 2021 – 2022 εμφανίζοντας την πλατιά αθλητική της βάση την οποία αποκαλεί Μπασκετικό Σχολείο.

Το παιχνίδι με το Φάρο ήταν σκληρό, δύσκολο και ανταγωνιστικό με την ομάδα των Μεγάρων να ξεκινά ιδανικά στο πρώτο δεκάλεπτο παίζοντας πολύ καλά στην άμυνα και με σωστές επιλογές στην επίθεση. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Φάρου πίεσε περισσότερο με αποτέλεσμα να γίνουν αρκετά λάθη από τους γηπεδούχους και σε συνδυασμό με τις πολλές άστοχες βολές και τα άσχημα τελειώματα στην επίθεση, έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη στο σκορ με 20-22.

Στο 2ο ημίχρονο η ροή του αγώνα άλλαξε, οι Μεγαρείς έπαιξαν καλύτερα σε άμυνα και επίθεση και συντήρησαν ένα προβάδισμα 5-6 πόντων έως το τέλοςτο οποίο τους οδήγησε στην 1η νίκη.

Συγχαρητήρια και στα 12 παιδιά που έπαιξαν και στον κόουτς Ηλία Μπούρη για την καλή διαχείριση τους.