Με πολύ καλή εμφάνιση ο Βύζας Μεγάρων νίκησε τον ΑΓΣ Νέας Περάμου με 4-1 για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α ΕΠΣΔΑ και στο φινάλε του πρώτου γύρου και σε συνδυασμό με την ήττα του Πανελευσινιακού από τον Απόλλωνα Ποντίων πλησιάσε την κορυφή όπου έχουν μεταβληθεί πλέον οι κάτοχοι των δύο πρώτων θέσεων.
Πρώτος είναι ο ΠΑΟΚ Μάνδρας με 32 βαθμούς, δεύτερος ο Πανελευσινιακός με 30 και τρίτος ο Βύζας με 27.

Ο Βύζας ικανοποίησε με την εμφάνισή του τόσο στο πρώτο ημίχρονο όσο και στο δεύτερο όπου ο αντίπαλός του έπαιζε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Αναστασίου στο 45′.

Ο Βύζας είχε αναξιοποίητες ευκαιρίες και ένα δοκάρι ενώ και τα τέσσερα γκολ μπήκαν από ομαδικές προσπάθειες.
Τριπλέτα γκολ πέτυχε ο Θέμης Μονέ ενώ ένα γκολ πέτυχε ο Ρομάριο Καλέμι.
Για τη Νέα Πέραμο σκόραρε ο Σαχόλλι.

Το 1-0 έγινε στο 21ο λεπτό μετά από συνδυασμό Κλωνάρη-Καλέμι-Μονέ με εκτελεστή τον τελευταίο.
Το 2-0 έγινε στο 51′ μετά από σέντρα του Τοπτίδη από δεξιά και καρφωτή κεφαλιά του Μονέ.
Το 2-1 έγινε στο 60′ όπου ο Λουκίδης χτύπησε φάουλ από αριστερά, έξω από τη μεγάλη περιοχή, απέκρουσε ασθενώς ο Ξενάκης και ο Σαχόλλι ο οποίος κυνήγησε τη φάση εκτέλεσε με κοντινό αριστερό σουτ.
Το 3-1 έγινε στο 75′ από τον Καλέμι με κοντινό σουτ δεχόμενος παράλληλη σέντρε από τον Καλτσά που είχε αντικαταστήσει τον Κλωνάρη στο 65′.
Το τελικό 4-1 έγραψε στο 90′ ο Μονέ με κοντινό πλασέ δεχόμενος σέντρα του Τοπτίδη από δεξιά.

Ο Βύζας είχε δοκάρι στο 45+ μετά τη φάση αποβολής του Αναστασίου. Η φάση έγινε στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής όπου ο τελευταίος αμυντικός (Αναστασίου) ανέτρεψε τον Μονέ ο οποίος ήταν σε πρόθεση γκολ. Ο διαιτητής Αλιάγας εφαρμόζοντας τον κανονισμό έδειξε απευθείας κόκκινη κάρτα. Το φάουλ κτύπησε αυτός που το κέρδισε, η μπάλα κατευθήνθηκε στο δεξιό Γ του Τράικου, όμως αυτός απέκρουσε εκπληκτικά, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, επανήλθε εντός πεδιάς και το τελικό σουτ την έστειλε άουτ.

Πολύ καλά στάθηκαν και οι “φιλοξενούμενοι” του Σταύρου Φωτίου οι οποίοι παρά την αριθμητική έλλειψη στο δεύτερο ημίχρονο έκαναν το 2-1 και για λίγο βραχυκύκλωσαν τους παίκτες του Βύζαντα.
Ο Μονέ όμως, έκανε το καλύτερο φετινό του παιχνίδι, είχε αντίθετη άποψη.

Διαιτητής: Α. Αλιάγας.
Βοηθοί: Ε. Ανδρέου, Π. Νάκος
Παρατηρητής αγώνα: Τάσος Δρομούσης
Γιατρός: Κώστας Οικονομόπουλος

Βύζας Μεγάρων (Δ. Κόκκαλης, Λ. Σταμέλος): Ξενάκης, Μουσκάι, Χάρμπαλης, Πατσιονίδης, Βελέντζας (29′ λόγω τραυματισμού Φλέγκας), Νάκας, Τοπτίδης, Σιδέρης (82′ Ρόκου), Παπαδάκης (Μονέ, Κλωνάρης (65′ Καλτσάς), Καλέμι (90′ Χριστόπουλος).
Αναπληρωματικοί: Γάλας, Κουφής, Δρυμούσης.

ΑΓΣ Νέας Περάμου (Σταύρος Φωτίου): Τράικος, Μυρτάι, Τσολιάκος, Αναστασίου, Γκελάι, Λουκίδης (65΄Φωτίου), Τσακάι (65′ Καραγιάννης), Καμπόλης (82′ Ζουμπλιός), Δράγασης (46′ Νάκος), Σαχόλλι, Σεβαστής.
Αναπληρωματικοί: Γεωργιάδης, Ελάνογλου, Μπάρδης