Νικητής στο ντέρμπι κορυφής της 6ης αγωνιστικής της Α ΕΠΣΔΑ αναδείχθηκε ο ΠΑΟΚ Μάνδρας επί του Βύζαντα Μεγάρων με σκορ 3-2.

Στο δηνμοτικό γήπεδο Νέας Περάμου περίπου 200 οπαδοί των δύο ομάδων, οι περισσότεροι του Βύζαντα απόλαυσαν ένα παιχνίδι πλούσιο σε φάσεις και αγωνία όπου ο ΠΑΟΚ Μάνδρας επιβεβαίωσε τη φήμη που τον θέλει για μια από τις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας.

Οι παίκτες του Μιχάλη Κάσδαγλη αιφνιδιάστηκαν στο 9ο λεπτο όταν ο Καλέμι δέχθηκε προωθημένη μπαλιά του Νάκα στην πλάτη της άμυνας, πίσω από Έβερετ και Ριζάι, όπου με ψηλοκρεμαστό σουτ έγραψε το 1-0.

Από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ πάτησε γκάζι , ισοφάρισε στο 21′ με έναν εκπληκτικό συνδυασμό που ξεκίνησε από την αριστερή πλευρά της άμυνας του Βύζαντα, από τον Κακοσίμο ο οποίος σεντράρισε προς τον Παπακωνσταντίνου, αυτός τράβηξε επάνω του άμυνα και τερματοφύλακα και τροφοδότησε στην απέναντι πλευρά τον Λόλι ο οποίος έγραψε το 1-1 με αριστερό διαγώνιο σουτ.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την πίεση σε αντίθεση με τους γηπεδούχους οι οποίοι δεν αύξησαν ρυθμό.

Στο 38′ οι επιθετικοί του ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκαν αδράνεια της άμυνας του Βύζαντα, την έξοδο του Αρχοντάκη να μαρκάρει τον κάτοχο της μπάλας και έτσι ο Λόλι βρήκε πάλι την ευκαιρία από τη δεξιά πλευρά της άμυνας των γηπεδούχων να γράψει το 1-2.
43′ δοκάρι ο ΠΑΟΚ σε σουτ του Κακοσίμου
44′ Σέντρα σουτ του Παπαδάκη εξουδετερώνει με υπερένταση ο τερματοφύλακας Τσαπάρας
53′ ο Βελέντζας αναλαμβάνει να ξελασπώσει τον Βύζαντα και από χτύπμα κόρνερ σηκώνεται ψηλότερα απ’ όλους αλλά η μπάλα δεν του κάνει τη χάρη και τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι.
58′ ευκαιρία ο Κακοσίμος προ του Αρχοντάκη, ο τελευταίος διώχνει σε κόρνερ
58′ ο Αρχοντάκης εξουδετερώνει εξ επαφής κεφαλιά του Κακοσίμου
58′ και πάλι ο Αρχοντάκης σώζει προ του Κακοσίμου
68′ σουτ του Καλέμι μόλις άουτ
70′ από μηχανής θεός ο Μουσκάι στέλνει κόρνερ σουτ του Βούκα προ κενής εστίας
73′ 1-3 ο Κακοσίμος ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι οι παίκτες του Βύζαντα είχαν κατέβει στην αντίπαλη περιοχή για γκολ
78′ Χάνει ευκαιρία ο Γάλας
79′ σώζουν οι αμυντικοί του ΠΑΟΚ προ του Γάλα
85′ σωτήρια επέμβαση του Αρχοντάκη προ του Κώνστα
89′ κοντινό σουτ του Τοπτίδη, άουτ
90+ 2-3 ο Τσιγγόπουλος κερδίζει πέναλτι, το εκτελεί και μειώνει το σκορ

Ο ΠΑΟΚ Μάνδρας δικαίως πανηγυρίζει για τη νίκη του αφού ήταν πιο σωστά τοποθετημένος στον αγωνιστικό χώρο και πιο αποτελεσματικό.
Κάθε επίσκεψη των επιθετικών του στα καρέ του Βύζαντα μύριζε μπαρούτι.

Στον αντίποδα ο Βύζας, παρά το ότι διαθέτει ένα πολύ έμπειρο σύνολο, του λείπει το τούρμπο. Η ομάδα είναι βαριά και δύσκολα αντιδρά.
Αυτό φάνηκε από την αδυναμία των παικτών του να πιέσουν αποτελεσματικά για να ανατρέψουν την ισοφάριση και αργότερα το 1-2.
Δηλαδή φέτος υπάρχει ένας Βύζας αντίθετος από πέρσι ο οποίος χαρακτηριζόταν από την ικανότητα να ανατρέπει τα εις βάρος του αποτελέσματα.