Εύκολο απόγευμα είχε η Νεανική Εστία Μεγαρίδος στο ματς της 10ης αγωνιστικής. Νίκησε τον Ηλυσιακό στου Ζωγράφου με 41-57, ημίχρονο 18-34.
Φανερά ανώτεροι οι Μεγαρείς επέβαλαν τον ρυθμό τους από το πρώτο ημίχρονο όπου οι γηπεδούχοι έβαλαν 18 πόντους μην μπορώντας να διαπεράσουν τη αμυντική των φιλοξενουμένων. Μάλιστα στο πρώτο δεκάλεπτο πέτυχαν μόνο πέντε πόντους και από αυτούς τους τρεις με βολές.
Η διαφορά στο σκορ διατηρήθηκε σε όλη τη διάρκεια σε περισσότερους από δέκα πόντους και μόνο στο τρίτο δεκάλεπτο, 4 λεπτά πριν τη λήξη και για μια φάση η διαφορά έπεσε στους 9.
Σε καλή μέρα ο Αβραμίδης ήταν ο σκόρερ της ΝΕΜ με 17 πόντους ενώ πήραν συμμετοχή και οι Βούρτσης και Παπασπύρος.
Με ελλείψεις ο Ηλυσιακός, στερήθηκε των υπηρεσιών του Αντώνη Φώτση ο οποίος βρίσκεται στις ΗΠΑ και άλλων βασικών παικτών του λόγω τραυματισμών.

Τα δεκάλεπτα: 5-12, 13-22, 13-11, 10-12

Διαιτητές: Λύρας, Καλογριάς
Παρατηρητής: Παπαγιαννόπουλος
Γραμματεία: Κύκνας, Πίττας

Ηλυσιακός Α.Ο. (Θωμόπουλος, Μπουζούλας): Γραμματίκας 8(2), Κουρκουτσάκης 3(1), Κοψιάς 10(2), Κολτήρης, Παπανικολάου, Καραμπάς 12(3), Στριγάς, Μπουργάνος 7, Ζαραϊδώνης, Φουστέρης,  Αγγελόπουλος 1, Προύντζος

ΝΕ Μεγαρίδος (Μάνταλος, Υφαντής): Πέτρουλας 2, Κοντόπουλος 6(2), Σπυρόπουλος 2, Παλαιοχωρίτης  2, Ζακυνθινός 7(1), Μπαλάφας  2, Παπασπύρος, Αβραμίδης 17, Βούρτσης, Μαλούκος 6, Θέος 8, Σιδέρης 5