Καλά Χριστούγεννα θα περάσει η  Νεανική Εστία Μεγαρίδος η οποία νίκησε εντός έδρας τον Ερμή Περάματος με 90 – 76, ημίχρονο 44-31 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής και πάει για διακοπές.
Σε ένα παιχνίδι στο οποίο η κοιλιά της ΝΕΜ στο τρίτο δεκάλεπτο και στο μισό τέταρτο έσπασε καρδιές μίλησε ο Σωτήρης Καραποστόλου ο οποίος πήρε το παιχνίδι επάνω του, έδειξε την αξία του και πέτυχε σχεδόν το 50% των πόντων της ΝΕΜ δηλαδή 44 πόντους από τους οποίους 9 τρίποντα.

Η ΝΕΜ η οποία ξεκίνησε με άνεση έναντι του αντιπάλου της προηγήθηκε με 25-16 στο πρώτο δεκάλεπτο και 44-31 στο ημίχρονο, έφθασε την ως τότε μέγιστη διαφορά στους 13 πόντους, 36-23 και την διατήρησε ως το 20΄. Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΝΕΜ πέρασε από συμπληγάδες και είδε τη διαφορά να εξανεμίζεται και να φτάνει έως το +5.
Με αυτόν τον φθίνοντα ρυθμό για τους γηπεδούχους οι φιλοξενούμενοι έφθασαν στο -1, σκορ 74-73, 5΄ :31΄΄ πριν τη λήξη, άγγιξαν την ανατροπή,  αλλά από εκεί και πέρα το εξαντλητικό πρες της ΝΕΜ, η ευστοχία, τα κλεψίματα, οι αιφνιδιασμοί συντέλεσαν να επιτευχθεί ένα επί μέρους σκορ 16-3 και να φθάσει η ΝΕΜ τους 90 πόντους.

Ήταν ένα δυνατό παιχνίδι, πολύ φίζικαλ, με αποτέλεσμα να αποβληθούν 5 παίκτες με 5 φάουλ. Από την ΝΕΜ Δημάκος, Μαρούγκας (4 φάουλ από την αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου) και Καράμπελας. Από τον Ερμή οι Τραμπαρής και Ζάχαρης.
Χαρακτηριστικό των συχνών προσαρμογών στο παιχνίδι του αντιπάλου, δύο λεπτά πριν τη λήξη οι προπονητές είχαν εξαντλήσει όλα τα διαθέσιμα ταϊμάουτ.

Τα δεκάλεπτα 25-16, 19-15, 17-23, 29-22

Διαιτητές: Λυράς, Σιδερής, Ρουμελιώτης
Γραμματεία: Μπασούκος, Πάλλας, Κουτσομήτρος
Γιατρός: Σ. Πιλίλης

ΝΕΜ (Μάνταλος, Υφαντής): Τουμπανιάρης 4, Κοντόπουλος 7, Αβραμίδης 2. Μαρούγκας   10, Ντινόπουλος 5(1),  Καραποστόλου 44(9), Δημάκος, Γιατράκος, Καράμπελας 6, Αθανασόπουλος 5(1), Μήτσος, Σταυριανόπουλος 7

Περάματος ΓΣ «Ερμής» (Αναστασόπουλος, Πασαγιάννης): Πέππας 7, Τρικαλιώτης 8(2), Κούμπουρας         17(1), Σωτηρίου 3, Ζάχαρης 16, Μαλτεζιώτης, Αρώνης 3, Τραμπαρής 15(1), Μπούζας, Ντάσκας, Κερασίδης 4(1), Μυσιρλής