Την πρώτη ήττα της στο φετινό πρωτάθημα υπέστη η Νεανική Εστία Μεγαρίδος από το Αιγάλεω με σκορ 97-89, σκορ ημιχρόνου 55-41, στο ματς της 6ης αγωνιστικής την Κυριακή το βράδυ στο κλειστό Σταύρος Βενέτης.
‘Ηταν ένα δυνατό ματς μεταξύ δύο ομάδων οι οποίες δίκαια βρίσκονται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Τώρα πλέον βρίσκεται πρώτο και μόνο το Αιγάλεω το οποίο συνεχίζει αήττητο ενώ τη δεύτερη θέση μοιράζονται η ΝΕΜ, ο Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας και ο ΑΟ Αχαγιά 82 με πέντε νίκες και μία ήττα η κάθε ομάδα.
Και οι δύο ομάδες πρόσφεραν εξαιρετικό θέαμα με τους γηπεδούχους να βρίσκονται σε μεγάλη ημέρα και να πετυχαίνουν πολύ δύσκολους πόντους οι οποίοι έκοβαν τα πόδια των Μεγαρέων.
Η ΝΕΜ βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, μέχρι και 16 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά ανέκαμψε δύο φορές. Την πρώτη έφθασε ένα τρίποντο πίσω από τους αντιπάλους της 61-58 τεσσεράμιση λεπτά πριν τη ληξη του τρίτου δεκαλέπτου και τη δεύτερη στην αρχή του τετάρτου δεκαλέπτου (δεύτερο λεπτό) όπου η διαφορά έφθασε στους 4 πόντους, 74-70.

Η έδρα του Αιγάλεω ήταν κατάμεστη από οπαδούς του ενώ οι οργανωμένοι αποτέλεσαν τον 6ο παίκτη αφού εμψύχωναν διαρκώς την ομάδα τους με πάθως και κόσμιο τρόπο.

Ικανοποιημένος από την απόδοση των παικτών του, παρά την ήττα, δήλωσε ο προπονητής της ΝΕΜ Γιώργος Μάνταλος ο οποίος πρόσθεσε ότι “η ομάδα έπαιξε σε μια καυτή έδρα, ένα κατάμεστο γήπεδο κόντρα σε μια ομάδα με τρομερή ευστοχία”.

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 26-25, 16-25, 26-23
Διαιτητές: Κάρδαρης, Τσολάκος

Αιγάλεω (Ζωντός):  Φακοπουλίδης 6, Καράβολας 20(2), Ντακούλιας 16, Γκαγκαλούδης 20(2), Αγγελόπουλος 21(3), Καλλινικίδης 14(1), Ναυπλιώτης, Κυριακόπουλος, Μαυράκης, Μπάρδας, Κούρτης, Σταμάτης
Ν.Ε. Μεγαρίδος (Μάνταλος, Υφαντής): Πέτρουλας 2, Κοντόπουλος 4, Σπυρόπουλος 13(2), Παλαιοχωρίτης 19(5), Ζακυνθινός 19(1), Μπαλάφας 15(4), Παπασπύρος, Αβραμίδης 1, Βούρτσης, Μαλούκος 5, Θέος 7, Σιδέρης 4