Ήττα και αποκλεισμό από τη συνέχεια στο κύπελλο ΕΣΚΑΝΑ υπέστη η Νεανική Εστία Μεγαρίδος από την Προοδευτική με σκορ 59-55.proodeytikh_nem_20
Ο αγώνας έγινε το Σάββατο 10 Δεκεμβρίου στον Κορυδαλλό και η θεωρητικά πιο αδύναμη Προοδευτική κατόρθωσε να ανατρέψει τα πάντα στο τελευταίο δεκάλεπτο.
Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου ήταν 33-44 υπέρ της ΝΕΜ αλλά εξ αιτίας ενός εγκληματικά εις βάρος της τέταρτο δεκάλεπτο η ΝΕΜ έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να καλύψουν τη διαφορά και να πάρουν το ροζ φύλλο νικώντας με 59-55.
Η ομάδα στερήθηκε των υπηρεσιών των Μαρούγκα (ασθενής), Θεοδόση και Μπίμπα (τραυματίες).

proodeytikh_nem_10Επικοινωνήσαμε με τον προπονητή της ΝΕΜ Γιώργο Μάνταλο ο οποίος με δηλώσεις του ανέλαβε πλήρως την ευθύνη της ήττας ως εξής:
«Δεν καθοδήγησα όπως έπρεπε την ομάδα μου για να αντιμετωπίσει τις υψηλές δυσκολίες του αγώνα και αναλαμβάνω την πλήρη ευθύνη της ήττας»

Την Δευτέρα 12 Δεκεμβρίου, η ΝΕΜ αγωνίζεται εκτός έδρας για το πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΝΑ σε δύσκολο ματς με αντίπαλο το ισόβαθμό της Παλαιό Φάληρο