Ισόπαλοι  με σκορ 1-1 αναδείχθηκαν Μεγαρικός και Σκορπιός Φυλής στην 1η ημέρα της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α κατηγορίας ΕΠΣΔ στο παιχνίδι το οποίο παίχτηκε στο δημοτικό γήπεδο ποδοσφαίρου Μεγάρων.

Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν στα ίσια, χωρίς παιχνίδι σκοπιμότητας, για τη νίκη αλλά καμία δεν κατόρθωσε να πάρει τους 3 βαθμούς της νίκης.
Παίχτηκε πολύ ωραίο ποδόσφαιρο και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο πρώτο ημίχρονο.

Το 1-0 έκανε ο Καλέμι στο 30′ αξιοποιώντας σέντρα που δέχτηκε από τον Σερταρίδη. Ο σκόρερ βρέθηκε σε θέση βολής και κεραυνοβόλησε τον τερματοφύλακα Αλεξόπουλο με ευθύβολο, συρτό δυνατό σούτ. Η μπάλα προσέκρουσε στη ρίζα της δεξιάς κάθετης δοκού και κατέληξε στα δίχτυα.

Η ισοφάριση ήλθε στο 45′ με απευθείας χτύπημα φάουλ του Αρκουμάνη. Στο φάουλ είχε υποπέσει ο δεξιός αμυντικός του Μεγαρικού Ελέζι.
Ο Αρκουμάνης στόχευσε στην μάζα επιθετικών και αμυντικών. Η μπάλα όμως διέγραψε μία περίεργη πορεία και κατευθύνθηκε προς την εστία του Χαμηλού ο οποίος αν και ήλθε σε επαφή με τη μπάλα δεν κατόρθωσε να την αποκρούσει και αυτή κατέληξε στα δίχτυα του.

Στο πρώτο ημίχρονο αξιόλογη ευκαιρία είχε ο Σκορπιός στο 12ο λεπτό όταν σουτ του Καψάλη πέρασε μόλις άουτ. Επίσης στο 38′ σουτ αξιώσεων του Παππά απέκρουσε σε κόρνερ ο Αλεξόπουλος.

Στο δεύτερο μισό ο Μεγαρικός διατήρησε ελαφρά υπεροχή αλλά οι επιθετικοί του δεν μπόρεσαν να δουν δίχτυα.
Προς το τέλος του αγώα ο Μεγαρικός πίεσε και δημιούργησε δύο καλές ευκαιρίες με τον Πουλάκο και μια με το Λαζαρίδη.

Στο 79′ σε παράλληλη σέντρα του Παντελίδη ο Πουλάκος, μόλις είχε μπει, δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα από πλεονεκτική θέση.
Στο 81′ και πάλι ο Πουλάκος χάνει μια τετ α τετ ευκαιρία προ του τερματοφύλακα Αλεξόπουλου.
Στο 87′ θα μπορούσε να είχε πετύχει γκολ της νίκης ο Λαζαρίδης αλλά το σουτ του από πλεονεκτική θέση ήταν αδύναμο και μπλόκαρε με υπερπροσπάθεια ο Αλεξόπουλος
Στο ίδιο λεπτό ο Νώντας Δημητρόπουλος του Σκορπιού έστειλε σύριζα έξω από το δεξί δοκάρι του Χαμηλού.

Διαιτητής: Μιχάλης Δημόπουλος
Βοηθοί: Γ. Χρυσέλης, Α. Καντανολέων
Παρατηρτής αγώνα: Τάσος Δρομούσης
Γιατρός: Χρήστος Πέγκος

ΑΣ Μεγαρικός (Γιώργος Χατζής): Χαμηλός, Πέππας, Χριστοδουλίδης, Πατσιονίδης (88′ Χατζής), Ελέζι, Μανώλης, Καλέμι (78′ Τζελάι), Καραγιάννης, Σερταρίδης (82′ Λαζαρίδης), Παντελίδης, Δέσκος (78′ Πουλάκος)
Αναπληρωματικοί: Κερασοβίτης, Χιονίδης, Μητρόπουλος

Σκορπιός Φυλής (Γιώργος Σύρος): Αλεξόπουλος, Καπουράνης, Δημητρόπουλος Κ. (89′ Κίτσας), Σερέτης (63′ λ.τρ. Τσικρικάς), Αντωνόπουλος, Αρκουμάνης, Δημητρόπουλος Ε., Μπίκας, Λέλος, Καψάλης, Σκαμαντζούρας (58′ Χωματιανός)
Αναπληρωματικοί: Μαυρίδης, Χριστοδούλου, Σωτηριάδης, Μπραχίμ, Τζαβέλης, Δεδούσης