Όλα ξεκίνησαν ιδανικά για τη ΝΕΜ στο εκτός έδρας ματς της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α΄ ΕΣΚΑΝΑ με τον ΑΟ Μίλων, Νέας Σμύρνης.
Ένα πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 04-18 ήταν ό,τι καλύτερο.
Η ασφυκτική πίεση στους γηπεδούχους τους οδήγησε σε λάθη, λανθασμένες επιλογές και μόνο δύο καλάθια στο ενεργητικό τους.
Η συνέχεια όμως επεφύλασσε τα χειρότερα για την ομάδα των Μεγάρων.
Το δεύτερο δεκάλεπτο η πίεση ήλθε από την πλευρά των γηπεδούχων και όπως αναμενόταν το παιχνίδι έγινε σκληρό.
Εδώ πλέον ήταν «όποιος αντέξει» και η ΝΕΜ δεν άντεξε σε αυτές τις συνθήκες.
Στο δραματικό δεύτερο δεκάλεπτο το επί μέρους σκορ εξελίχθηκε σε 23-09 και το ματς οδηγήθηκε στο ημίχρονο με σκορ 27-27 και την ψυχολογία των γηπεδούχων στα ύψη.
Ακολούθησε ακόμα ένα παρόμοιο δεκάλεπτο, το τρίτο, με επί μέρους σκορ 21-10 και τη διαφορά εις βάρος της ΝΕΜ να φτάνει μέχρι και τους 14 πόντους.
Το τέταρτο δεκάλεπτο η ΝΕΜ ήλθε πολύ κοντά στην ανατροπή. Ροκάνισε τη διαφορά και έφτασε ένα τρίποντο πίσω, 24 δεύτερα πριν τη λήξη 58-55. Έφτασε στην πηγή αλλά δεν ήπιε νερό.
Αν και τα τελευταία 30 δευτερόλεπτα ήταν η αποθέωση της τακτικής του Μάνταλου, μέσα στην δίνη του αγώνα και της πίεσης η τακτική δεν εφαρμόστηκε πλήρως, έτσι ώστε το τελικό σκορ να καταλήξει στο 61-57.

Τα δεκάλεπτα : 04-18, 23-09, 21-10, 13-20
Διαιτητές : Παπαφωτίου, Αναστασίου , Μελισσάρης

Α.Ο. Μίλων (Μπαστούνης, Μήτσιου):  Καρακώστας 15, Σουλινάρης 7, Μπίκας 4, Βαρυπάτης 12(2), Μητρόπουλος 7(1), Μαμαλάκης, Παπανικολόπουλος 7(1), Μιχαλάς, Σπέντζος 9(2), Χαϊδάς, Λάμπρου, Πέργουλης

Ν.Ε. Μεγαρίδος (Μάνταλος, Υφαντής): Τουμπανιάρης, Κοντόπουλος 10(2), Αβραμίδης, Μαρούγκας 3(1), Ντινόπουλος 7(2), Καραποστόλου 18(1), Μπίμπας, Γιατράκος 1, Καράμπελας 11, Αθανασόπουλος 5, Δημάκος 2, Σταυριανόπουλος

ΚΑΙ ΤΩΡΑ Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ
Η ΝΕΜ ισοβαθμεί με τον Μίλωνα στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα η οποία οδηγεί στα πλέι-οφ αλλά ο Μίλων παραμένει στην 5η θέση με χειρότερη διαφορά πόντων.
Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου η ΝΕΜ είχε νικήσει με 18 πόντους διαφορά (60-42)
Υπολείπονται 3 αγωνιστικές για να τελειώσει η κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος και η ΝΕΜ μπορεί να τα καταφέρει να παραμείνει στη ζώνη των πλέι-οφ αφού το πρόγραμμά της στη συνέχεια είναι βατό.
Στην επόμενη αγωνιστική υποδέχεται τον ΑΟ Παλαιού Φαλήρου ο οποίος βρίσκεται μια ανάσα από την ζώνη των πλέι-οφ και πρέπει πάση θυσία να νικήσει.
Ακολουθεί ο αγώνας εκτός έδρας με τον Ερμή Περάματος ο οποίος αγωνίζεται για να ξεφύγει από την ζώνη των πλέι-άουτ  και διαθέτει αξιόμαχο σύνολο ενώ στην τελευταία αγωνιστική η ΝΕΜ υποδέχεται την ΑΕ Καλλιθέας η οποία βρίσκεται στις ίδιες συνθήκες με τον Ερμή.
Συνεπώς, όλα τα σενάρια παίζουν για τη ΝΕΜ, δηλαδή τα καλύτερα (πλέι-οφ) και τα χειρότερα (απροβλημάτιστη παραμονή στην κατηγορία).
Παρόλα αυτά η ΝΕΜ με την σταθερά ανοδική της πορεία στο πρωτάθλημα έχει δείξει ότι είναι ικανή για το καλύτερο.
Οι πολυάριθμοι οπαδοί και φίλοι των κυανόλευκων θα πρέπει στη συνέχεια να της συμπαρασταθούν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.