Αυτή η ΝΕΜ δεν έχανε το παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής με τίποτε.
Η εκπληκτική εμφάνιση, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, η οποία αποτελούνταν από γρανιτένια ζώνη στην άμυνα και ισχυρή πίεση στο υπόλοιπο γήπεδο  ήταν η κατάλληλη συνταγή του προπονητή Γιώργου Μάνταλου η οποία οδήγησε τους κυανόλευκους των Μεγάρων σε νίκη με 79-85, με ανατροπή, ημίχρονο 49-41.
Η βαριά αλλά ταλαντούχα ομάδα του Εθνικού προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με 49-41 αλλά η ΝΕΜ επέβαλε το παιχνίδι της στο δεύτερο και έφθασε να προηγηθεί μέχρι και 14 πόντους.
Η ασφυκτική πίεση των Μεγαρέων στο δεύτερο ημίχρονο οδήγησε σε λάθη τους γηπεδούχους, τα λάθη δημιούργησαν συνθήκες για αιφνιδιασμούς και εύκολα καλάθια, παράγοντες οι οποίοι ανέτρεψαν την διαφορά των 7 πόντων του πρώτου ημιχρόνου και έκτισαν την υπέρ τους διαφορά.
Ο Εθνικός, ο οποίος είχε αποκλείσει τη νεοφώτιστη στην κατηγορία ΝΕΜ στο Κύπελλο, φάνταζε το λογικό φαβορί και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να εκνευριστούν παίκτες και τεχνικοί στο δεύτερο ημίχρονο όταν η ΝΕΜ κάλυψε τη διαφορά και την αύξανε υπέρ της. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα πάγκος και εξέδρα να τα βάλουν με τη διαιτησία και στο φινάλε, τρεισήμισι λεπτά πριν τη λήξη να αποβληθούν ο προπονητής  και Νίκος Πέττας ο οποίος ως τότε είχε σημειώσει 30 πόντους.
Οι παίκτες της ΝΕΜ στάθηκαν ψύχραιμοι στις πιεστικές συνθήκες του αγώνα, έπαιξαν με εμπιστοσύνη στους εαυτούς τους και απεγκλώβισαν τους Σάλεχ, Λάκκα και Ψαρόπουλο οι οποίοι πέτυχαν διψήφιους αριθμούς πόντων.
Ο Παπαντωνάκος συνέχισε τις καλές του εμφανίσεις ως περιφερειακός ψηλός της ομάδας μιας και το στυλ του παιχνιδιού της ΝΕΜ δεν είχε τόσο ανάγκη την παρουσία του.
Ο Κοντόπουλος προφυλάχθηκε για έναν ακόμα αγώνα ενώ σύντομη ήταν η συμμετοχή του Οικονομόπουλου, μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 27-24, 22-17, 13-21, 17-23
Διαιτήτευσαν: Φ. Καλογερόπουλος, Ε. Ορφανός, Ν. Κοτσώνης

Εθνικός Πειραιά (Κ. Σορώτος): Γεωργοπαπαδάκος Σ. 14 (3), Ασημακόπουλος, Μανιάτης, Αγγελόπουλος 6 (2), Γεωργοπαπαδάκος Ν. 5 (1), Πέττας 30 (1), Πικέας, Γκιζόγιαννης 5, Λεκάκης 5(1), Κοντραφούρης 7(1), Στέφος 7, Ασπρόπουλος

Νεανική Εστία Μεγαρίδος (Γ. Μάνταλος, Π. Υφαντής): Λάκκας 21, Σπυρόπουλος 4, Ψαρόπουλος 13 (1), Παπαντωνάκος 9 (1), Σάλεχ 24 (1), Μαλούκος 2, Λούκας 7 (1), Κασπίρης 5.

Στατιστικά: Basketa.gr

***Μετά το τέλος του αγώνα οπαδοί του Εθνικού μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο και προπηλάκισαν τους διαιτητές οι οποίοι φυγαδεύτηκαν στα αποδυτήρια με την παρέμβαση των ψυχραιμοτέρων. Μετά από λίγο κατέφθασαν αστυνομικοί της Άμεσης Δράσης, δύο περιπολικά και δύο μηχανές, οι οποίοι και παρέμειναν έξω από Σαλπέας μέχρι και της αποχώρησης των διαιτητών η οποία έγινε χωρίς πρόβλημα.
*** Στο φύλλο αγώνα οι διαιτητές αναφέρουν τα γεγονότα και επισημαίνουν ότι η γηπεδούχος δεν μερίμνησε για την ασφάλειά τους
*** Ο Εθνικός έχει δύο αγώνες λιγότερους (Μαρούσι εντός, Μελίσσια εκτός) λόγω συμμετοχής του Γεωργοπαπαδάκου στην Εθνική Ενόπλων η οποία πήρε μέρος στους Παγκόσμιους Στρατιωτικούς Αγώνες