Ισόπαλος με 2-2 έληξε ο αγώνας Μίμας – Απόλλων Ποντίων για την 2η φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΔΑ και τον Απόλλωνα να προκρίνεται στην επόμενη φάση αφού ο πρώτος αγώνας είχε λήξει 3-1 υπέρ του.
Η πολύ ενδιαφέρουσα συνάντηση διεξήχθη στο δημοτικό γήπεδο Νέας Περάμου και άφησε ικανοποιημένες και τις δύο ομάδες. Ο μεν Απόλλων πήρε την πρόκριση παίζοντας όσο ήταν απαραίτητο και απέδειξε ότι είναι η πιο φορμαρισμένη ομάδα της Α ΕΠΣΔΑ ο δε Μίμας παρουσίασε ένα σταθερό και αξιόμαχο σύνολο, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, έκανε ευκαιρίες και γενικά απέδειξε για μια ακόμα φορά ότι διαθέτει την ομάδα η οποία μπορεί να αποτελέσει απειλή και για τον πλέον δυνατό αντίπαλο της κατηγορίας.

Παρά το γεγονός ότι ο Μίμας υπερείχε τόσο σε κατοχή της μπάλας όσο και σε ευκαιρίες ο Απόλλωνας ήταν πιο αποτελεσματικός και προηγήθηκε με 0-2, 30′ 0-1 Καραγεώργος και 74′ 0-2 Χ. Σιδηρόπουλος, είχε και δοκάρι στο 88′.
Το πρώτο γκολ του Μίμα ήλθε πολύ αργά, στο 80′ από τον Μπαγδάτογλου ο οποίος στο μεταξύ είχε χάσει το λιγότερο τέσσερις ευκαιρίες και η ισοφάριση στο 86′ με πέναλτι το οποίο είχε κερδίσει ο Μαυρονάσος και εκτέλεσε ο Φουρνάρης.

Φάσεις και γκολ:
17′ Ο Γκουτσούλας στέλνει προωθημένη μπαλιά στον Μπαγδάτογλου. Από καλή θέση, ο τελευταίος στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ
19′ Σουτ ο Μανώλης μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια ο Τσέπερης
21′ Συνδυασμός Καραγεώργου – Γεωργιάδη μπλοκάρει Στέφας
22′ Μακρινό σουτ του Μανώλη μπλοκάρει ο Τσέπερης
29′ Από καλοχτυπημένο κόρνερ του Τσιούνη ο Μπαγδάτογλου στέλνει τη μπάλα με το κεφάλι μόλις άουτ
30′ Γκολ. 0-1 στην αντεπίθεση ο Καραγιώργος γράφει το 0-1 με κοντινό συρτό σουτ
40′ Κόρνερ με τον Νταγιάντα ο Απόλλων σουτ του Α. Σιδηρόπουλου ψηλά άουτ
53′ Απευθείας φάουλ του Μανώλη μπλοκάρει ο Τσέπερης
56′ Δυνατό σουτ του Καραγεώργου μπλοκαρει ο Στέφας
57′ Προ του επερχομένου Δρυμούση σώζει με αυτοθυσία ο Τσέπερης
62′ Σωτήρια απόκρουση του Τσέπερη προ του Τσιούνη
65′ Ο Α. Σιδηρόπουλος διώχνει σε κόρνερ προ του Δρυμούση
66′ Ευκαιρία ο Μπαγδάτογλου μόνος προ του αντίπαλου τερματοφύλακα στέλνει τη μπάλα εκτός εστίας
69′ Συνδυασμός Δρυμούση – Μπαγδάτογλου η μπάλα καταλήγει κόρνερ
74′ 0-2 ατομική προσπάθεια του Καραγεώργου, έτοιμο γκολ στον νεοεισελθόντα Χ. Σιδηρόπουλο
80′ 1-2 ο Μπαγδάτογλου ψηλοκρεμαστό πλασέ, με τη φάση να ξεκινά από ελεγχόμενη θέση οφσάιντ
84′ Ευκαιρία ο Γεωργιάδης στουτάρει αριστερό βολέ, η μπάλα άουτ
86′ 2-2 ο Μαυρονάσος κερδίζει πέναλτι από τον Ασλανίδη το οποίο εκτελεί με επιτυχία ο Φουρνάρης
88′ Φάουλ από δεξιά του Κουσίδη αποκρούει ο Στέφας, η μπάλα οριζόντιο δοκάρι και κόρνερ
89′ Μόλις άουτ φεύγει σουτ του Γεωργιάδη
90+ Ο Μαυρονάσος μόνος προ του τερματοφύλακα Τσέπερη στέλνει τη μπάλα ψηλά μόλις άουτ.

***Θα πρέπει να δοθεί λύσει για χώρο αποδυτηρίων των διαιτητών στο δημοτικό Νέας Περάμου. Ο χώρος ο οποίος διατίθεται είναι τραγικά μικρός για τον διαιτητή, τους βοηθούς και τον παρατηρητή.

Διαιτητής: Β. Λάμπρου
Βοηθοί: Ν. Μανούρας, Α. Βαλκάνος
Παρατηρητής αγώνα: Στέλιος Τσακαλίδης
Γιατρός: Χρήστος Πέγκος

Μίμας (Χάρης Κουστέρης): Στέφας, Κήττας, Γκουτσούλας (73′ Αριστόπουλος), Μανώλης, Γαλανός, Καλαϊτζής (65′ Μαυρονάσος), Δρυμούσης, Ζουμπουρλής (64′ Μήτσος), Μπαγδάτογλου, Λύγδας (62′ Φουρνάρης), Τσιούνης
Αναπληρωματικοί: Λέζι, Δέσκος, Μάππας

Απόλλων Ποντίων (Αβραάμ Παπαδόπουλος): Τσέπερης, Ασλανίδης, Σωπιάδης, Παρασίδης, Μυστρίδης, Σοφιανίδης, Αδελφόπουλος Κ. (52′ Κουσίδης), Σιδηροπουλος Α., Νταγιάντας (68′ Σιδηρόπουλος Χ.), Γεωργιάδης, Καραγεώργος (77′ Πουρουζίδης)
Αναπληρωματικοί: Νίκα, Σαββίδης, Αδελφόπουλος Α.