Νικηφόρα ολοκλήρωσε τη συνάντηση της 10ης αγωνιστικής η Νεανική Εστία Μεγαρίδος όπου νίκησε εντός έδρας τον ΑΣ Πειραϊκός Σύνδεσμος με 75-63, σκορ ημιχρόνου 38-28 και παραμένει η μόνη και αήττητη πρώτο στον βαθμολογικό πίνακα της Α΄ ΕΣΚΑΝΑ.Νικηφόρα ολοκλήρωσε τη συνάντηση της 10ης αγωνιστικής η Νεανική Εστία Μεγαρίδος όπου νίκησε εντός έδρας τον ΑΣ Πειραϊκός Σύνδεσμος με 75-63, σκορ ημιχρόνου 38-28 και παραμένει η μόνη και αήττητη πρώτο στον βαθμολογικό πίνακα της Α΄ ΕΣΚΑΝΑ.
Οι κυανόλευκοι άντεξαν την πίεση την οποία άσκησε στο δεύτερο ημίχρονο ο απρόσμενα καταπληκτικός Πειραϊκός Σύνδεσμος και διατήρησαν την πρωτοπορία στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Η ΝΕΜ για μια φορά ακόμα έδειξε την κλάση της αφού το εν λόγω παιχνίδι ήταν το τρίτο σε μια εβδομάδα.  Στις 30 Νοεμβρίου αντιμετώπισε με επιτυχία τη βασική διεκδικήτρια του τίτλου Ευρυάλη Γλυφάδας ενώ στις 27/11 είχε περάσει νικηφόρα από την έδρα του Μίλωνα ο οποίος είναι ένας από τους πρωτοπόρους του ομίλου.Επί πλέον στερήθηκε τις υπηρεσίες των Ζακυνθινού και Δημάκου οι οποίοι απείχαν λόγω τραυματισμού.Μετά το ματς της Πέμπτης και το ρεπό της Παρασκευής έμειναν μόνο δύο προπονήσεις προετοιμασίας για το παιχνίδι με τον Πειραϊκό.
Από την άλλη πλευρά ο Πειραϊκός, ο οποίος πασχίζει να ξεφύγει από επικίνδυνες καταστάσεις, είχε την ατυχία να αποδώσει εκπληκτικά απέναντι  στην πληρέστερη ομάδα του ομίλου η οποία είχε απαντήσεις σε όλα.
Το πρώτο ημίχρονο, σκορ 38-28, ήταν της ΝΕΜ αφού με την εξαιρετική άμυνα και πίεση των παικτών της ανάγκασε τους φιλοξενούμενους να έχουν πολλές αποτυχημένες τελικές προσπάθειες, κυρίως από την περιφέρεια αφού κάτω από τα καλάθια οι Σιδέρης και Πέτρουλας κυριαρχούσαν.
Το δεύτερο ημίχρονο, σκορ 37-35, ήταν του Πειραϊκού ο οποίος κάλυψε τη διαφορά με πίεση σε όλα τα σημεία του γηπέδου, αυξημένα ποσοστά ευστοχίας από την περιφέρεια και έφθασε έως το -4 αλλά η ΝΕΜ είχε την απάντηση σε κάθε περίπτωση.Στο κρίσιμο 3ο δεκάλεπτο φάνηκε η κούραση των βασικών παικτών της ΝΕΜ η οποία είχε προέλθει από τον εμβόλιμο, εξ αναβολής αγώνα – ντέρμπυ και ο Μάνταλος τους ξεκούρασε.Στο 4ο δεκάλεπτο η ΝΕΜ ξεκίνησε με ένα βαρύ σχήμα, 4 ψηλοί ένας χειριστής για να προσέξει κάτω από τα καλάθα αλλά στη συνέχεια ο Μάνταλος χαμήλωσε το σχήμα με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να αναγκαστούν σε κρίσιμα λάθη.Το τελευταίο καλάθι της ΝΕΜ ήταν τρίποντο και πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους οπαδούς της αφού υπαίτιος ήταν ο 19χρονος Ι. Παπασπύρος ο οποίος πήρε χρόνο συμμετοχής για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα στα τελευταία 55 δεύτερα  και με ψυχραιμία ευστόχησε.
Ανακουφισμένος μετά το θετικό αποτέλεσμα ο προπονητής της ΝΕΜ Γιώργος Μάνταλος χαρακτήρισε τον αγώνα ως έναν από τους κρισιμότερους του φετινού πρωταθλήματος όπου θα μπορούσε να είχε γίνει η γκέλα. Στον αντίποδα ο τεχνικός του Πειραϊκού θα προτιμούσε να είχαν πιάσει οι παίκτες του τέτοια απόδοση με κάποιον άλλο αντίπαλο.
Τα δεκάλεπτα: 17-12, 21-16, 13-17, 24-18Διαιτητές: Μαγκουνής, Καλαϊτζάκης, ΙσιγώνηςΓραμματεία: Κουτσομήτρος, Πάσσαρη, ΜπασούκοςΓιατρός: Χ. Πέγκος

Νεανική Εστία Μεγαρίδος (Μάνταλος, Υφαντής): Πέτρουλας 11 (1), Κοντόπουλος 11(1) Καραΐσκος 2, Μαρούγκας 13(1), Ππασπύρος 3(1), Μπαλάφας 18(3), Στεφάνου, Τσολάκης 8, Κεχρής 5(1), Δρακωτός, Καρατζίογλου, Σιδέρης 4
ΑΣ Πειραϊκός Σύνδεσμος (Παντελάκης, Σακαρέλος): Τράμπαρης-Λάρδας 15(3), Λιθόπουλος 12, Φουντής 4, Καλής, Δεβετζόγλου 17(2), Πόπονας, Καρατζάς 7, Θεοδωρικάκος 5, Στεργίου, Μοσχολιός, Τσαουρδάς,, Δεμέναγας 3