Με νίκη, την έκτη στη σειρά, έκλεισε η ΝΕΜ την πορεία της στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος αφού επιβλήθηκε της Ε Καλλιθέας με 60-61 (ημίχρονο 36-333).
Σε ένα γρήγορο, πιεστικό και ισορροπημένο αγωνιστικά  παιχνίδι η τακτική, τα λάθη και τα περιφερειακά σουτ έκριναν το αποτέλεσμα.
Η νεανική ομάδα της Καλλιθέας άσκησε ασφυκτική πίεση στους παίκτες της ΝΕΜ. Η προσαρμογή του παιχνιδιού από τον προπονητή Γιώργο Μάνταλο σε αυτό το είδος παιχνιδιού είχε ως αποτέλεσμα το πλούσιο θέαμα σε φάσεις αλλά και την πληθώρα λαθών, κλεψιμάτων και αιφνιδιασμών εκατέρωθεν κυρίως όμως από τους γηπεδούχους.

Η ΝΕΜ ακολουθούσε στο σκορ σε απόσταση αναπνοής σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με την μεγαλύτερη διαφορά να φθάνει στο μεγαλύτερο ύψος της, 36-27 προς το τέλος του 2ου δεκαλέπτου.
Δύο χαρακτηριστικά της προσήλωσης στο παιχνίδι είναι ότι στην εκπνοή του πρώτου δεκαλέπτου ο Ντινόπουλος μείωσε τη διαφορά στον ένα πόντο, 17-16, και στην εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου ο Κοντόπουλος έφερε το ματς σε ισοπαλία, 47-47, πετυχαίνοντας τρίποντο ακολουθούμενο από φάουλ στην ίδια φάση, δηλαδή 4 πόντους.

Όλα τα λεφτά όμως ήταν στο τέταρτο δεκάλεπτο όταν το σκορ ήταν απόλυτα αμφίρροπο όπου μέτρησαν η ψυχραιμία του Καραποστόλου και η τακτική του Μάνταλου.

• 4:42 πριν τη λήξη, σκορ 52-52
  • 1:38  σκορ 57-55 μετά από δύο αμυντικά λάθη της ΝΕΜ
  • 1:22 σκορ 58-55 με μια επιτυχημένη βολή του Τσιπίδη
  • 1:04 σκορ 58-57 με δύο επιτυχημένες βολές του Μαρούγκα
  • 0:24  ο Μαρούγκας κερδίζει φάουλ, πηγαίνει στις βολές και βάζει τη μια, σκορ 58-58
  • 0:15.2  σκορ 60-58 ο Μάνταλος φωνάζει στον Αβραμίδη «ΦΑΟΥΛ» ο Αβραμίδης  κάνει το φάουλ και ο Αριστοτέλους πάει στις βολές. Και οι δύο μέσα. Ο Μάνταλος παίρνει τάιμ άουτ. Οι οδηγίες: Την προσπάθεια για σουτ θα την κάνει ο Καραποστόλου
  • Η επαναφορά γίνεται από την αντίπαλη περιοχή. Η μπάλα γυρίζει έξω από την γραμμή των 6,25 και στο 0:7.6 γίνεται η ανατροπή. Ο Καραποστόλου παίρνει τη μπάλα έξω από την κορυφή της γραμμής του τρίποντου με πλάτη στο καλάθι. Γυρίζει, σουτάρει, ταμπλό και μέσα! Σκορ 60-61, τελικό.
  • Το  τρίποντο θα αμφισβητήσουν, υποστηρίζοντας ότι ο Καραποστόλου πατούσε γραμμή, οι γηπεδούχοι και θα κάνουν ένσταση για αλλοίωση αποτελέσματος

Τα δεκάλεπτα: 17-16,  19-17,  11-14, 13-14
Διαιτητές: Δελαγραμμάτικας, Μαυρέλης, Στογιάννος
Γραμματεία: Κούρτη, Καλογεράκος, Λεουτσάκος

ΑΕ Καλλιθέας (Ζαφειράκης): Μπιστιντζάκος, Τσιπίδης 7, Αριστοτέλους 12(      2), Ταχυνάκος, Κουρέας, Λαζαρίδης, 8(2), Πέτσας 5 (1), Μέλλος-Κορνάρος 6, Μεσσήνης, Κίτσιος 7(1), Κάππης(15), Παπανίκος

ΝΕΜ (Μάνταλος, Υφαντής): Τουμπανιάρης 2, Κοντόπουλος 6(1), Αβραμίδης  2, Μαρούγκας 8, Ντινόπουλος 6(1), Καραποστόλου 22(4), Δημάκος, Γιατράκος 2, Καράμπελας 4, Αθανασόπουλος 7, Μπίμπας, Σταυριανόπουλος 2

***Ένσταση υπέβαλλε η γηπεδούχος κατά της απόφασης των διαιτητών να καταλογίσουν το τελευταίο καλάθι της ΝΕΜ ως τρίποντο.
Ο τρίτος πόντος έκανε την διαφορά 60-61 ενώ με καταλογισμό δύο πόντων το παιχνίδι θα πήγαινε στην παράταση