Με κακή εμφάνιση, η ΝΕΜ υπέστη οδυνηρή ήττα από τον Εθνικό Πειραιά στα Μέγαρα με 65-84, ημίχρονο 41-44.
Με τραυματία τον Ψαρόπουλο ο οποίος έπαιξε για μικρό διάστημα και με σφιγμένα δόντια οι φιλότιμες προσπάθειες των υπολοίπων ήταν αδύνατο να αντιμετωπίσουν την ομάδα των Πέττα και Γκιζογιάννη οι οποίοι επικράτησαν σε όλες τις θέσεις και ιδιαίτερα στην άμυνα.
Η ΝΕΜ ακολούθησε κοντά στο σκορ τον Εθνικό στο πρώτο ημίχρονο αλλά στο δεύτερο οι φιλοξενούμενοι εξανάγκασαν τους Μεγαρείς σε πολλά μοιραία λάθη και ξέφυγαν στο σκορ.

Τώρα δυσκολεύουν τα πράγματα, δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής Γιώργος Μάνταλος ο οποίος έδωσε συγχαρητήρια στην ομάδα του Πειραιά.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 23-25, 15-18, 09-22

Διαιτητές: Κωνσταντινόπουλος, Παπαδόπουλος, Ζιώγας
Γραμματεία: Παπαδάτος, Πάλλας, Μπασούκος
Γιατρός: Μάριος Χατζόπουλος

Επόμενη αγωνιστική: Μανδραϊκός – ΝΕΜ

ΝΕΜ (Μάνταλος, Υφαντής): Λάκκας 13(1), Κοντόπουλος 2, Σπυρόπουλος, Ψαρόπουλος 8, Μαργέτης, Παπαντωνάκος 2, Σάλεχ 12, Κασπίρης 5(1), Βούρτσης 2, Μαλούκος 11, Λούκας 6, Χρονόπουλος 4

Εθνικός Πειραιώς (Οικονομάκης, Αναστασίου): Ασημακόπουλος 7(1), Γεωργοπαπαδάκος Α. 7(1), Μανιάτης 2, Γεωργοπαπαδάκος Ν. 11(3), Πέττας 25(1), Γιατρούδης, Γκιζογιάννης 19(1), Λεκάκκης 1, Στέφος 12