Την δέκατη ένατη συνεχή νίκη της πέτυχε η ΝΕΜ στην 19η αγωνιστική επί του Ίκαρου Καλλιθέας με σκορ 58-72, ημίχρονο 23-36.
Οι Μεγαρείς έδειξαν και στο εν λόγω ματς την ανωτερότητά τους και απέδειξαν ότι δίκαια βρίσκονται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Με την άνεση που παρείχαν στον προπονητή οι εναλλακτικές επιλογές του και η ενδιάμεση μεγάλη διαφορά στο σκορ την οποία έπιασαν οι κυανόλευκοι, ο Γιώργος Μάνταλος είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει διάφορα σχήματα. Οι παίκτες της ΝΕΜ πήραν το ματς με άνεση αφού εξασφάλισαν διαφορά ασφαλείας σχετικά νωρίς και στη συνέχεια κράτησαν την πρωτοπορία στο σκορ χωρίς να τα δώσουν όλα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν σχετικά αργό και διερευνητικό αφού μετά από 6 λεπτά αγώνα το σκορ ήταν 5-6 ενώ στα υπόλοιπα 4 λεπτά έφθασε το 13-14.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν το πιο αποτελεσματικό της ΝΕΜ αφού οι παίκτες της πέτυχαν 22 πόντους ενώ κατάφεραν να περιορίσουν τους γηπεδούχους μόλις στους 10 και να πιάσουν μέγιστη διαφορά το +13

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΝΕΜ ξεκίνησε με φουλ επίθεση και στα πρώτα 4 λεπτά η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +26, επί μέρους σκορ 25-51.
Από εκεί και πέρα η ΝΕΜ έκοψε ρυθμό, έδωσε χώρο στους αντιπάλους της και η διαφορά άρχισε να μειώνεται.
Στο τέλος του δεκαλέπτου η διαφορά είχε μειωθεί στο +20 με επί μέρους σκορ 39-59.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, το μοναδικό στο οποίο η ΝΕΜ υστέρησε στο σκορ, η διαφορά μειώθηκε έως το +7 δύο λεπτά πριν τη λήξη, γεγονός που αναπτέρωσε τις ελπίδες των γηπεδούχων για κάτι καλύτερο αλλά και πάλι η ΝΕΜ κράτησε τον τελευταίο λόγο για λογαριασμό της κλείνοντας το σκορ στο 52-78.

Και στο συγκεκριμένο ματς η ΝΕΜ διακρίθηκε για την πιεστική της άμυνα, αδιαπέραστη στο ζωγραφιστό, την πίεση σε όλον το αγωνιστικό χώρο, το τρέξιμο σε όλο το γήπεδο και τις αντεπιθέσεις της.

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 10-22, 16-23, 19-13

Διαιτητές: Σπυρόπουλος, Χριστοδουλάκης, Ραπτογιάννης
Γραμματεία: Ντεμελής, Δακορώνης, Χατζηπαρασκευά
Γιατρός: Ι. Μαστροσταμάτης

Ίκαρος Καλλιθέας (Παπαδόπουλος, Βαλληνδράς): Μοσόρας 4, Ζεχερλής, Κουκουλομάτης 11(3), Μπαλαμιώτης 3, Σκυφτός 3, Λαναράς 3(1), Κουτσιαύτης 4, Μπουργάνος 14(3), Γονίδης 2, Αγγελόπουλος 14(1), Καρκατσούλης, Μανδάλος

***ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΚΡΙΣΙΜΗ ΕΥΘΕΙΑ Η ΝΕΜ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ
Ο Μάρτιος βρίσκει τη ΝΕΜ στο αποκορύφωμα της φετινής προσπάθειάς της για πρωτάθλημα και κύπελλο.

Οι Μεγαρείς πρέπει να διανύσουν μια παρατεταμένη ευθεία η οποία έχει τρία διαδοχικά κρίσιμα παιχνίδια πρωταθλήματος, δύο αγώνες κυπέλλου και στη συνέχεια 3 ακόμα παιχνίδια πρωταθλήματος.

5 Μαρτίου υποδέχεται την Ένωση Γλυφάδας, ομάδα η οποία βρίσκεται στη ζώνη των πλέι οφ
12 Μαρτίου αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Ευρυάλη η οποία είναι δεύτερη στο βαθμολογικό πίνακα και ελπίζει σε κάποιο στραβοπάτημα της ΝΕΜ
19 Μαρτίου υποδέχεται τον Μίλωνα, τέταρτο στην βαθμολογική κατάσταση
22 Μαρτίου ημιτελικός κυπέλλου με ΑΣ Πέρα στη Νέα Πέραμο
24 Μαρτίου τελικός ή ημιτελικός αγώνας κυπέλλου
26 Μαρτίου πρωτάθλημα με τον Πειραϊκό στον Πειραιά …
Το πρωτάθλημα συνεχίζεται έως 23 Απριλίου.

Είναι φανερό ότι ο Μάρτιος θα είναι μια πολύ δύσκολη και κρίσιμη περίοδο για τις επιδιώξεις της ΝΕΜ και η στήριξη απ’ όλους τους φίλους της είναι απαραίτητη.