Σε ένα εφιαλτικό απόγευμα Κυριακής ο Βύζας στάθηκε εύκολη λεία για την Ένωση Πανασπροπυργιακού – Δόξας δεχόμενος ταπεινωτική ήττα με 6-1. Ο αγώνας έγινε στο γήπεδο παραλίας Ασπροπύργου, στο πλαίσιο της  11ης αγωνιστικής Α΄ ΕΠΣΔΑ .
Οι νεαροί ποδοσφαιριστές του Βύζαντα δεν μπόρεσαν να αντιμετωπίσουν τους έμπειρους παίκτες της ομάδας του Ασπροπύργου και δίκαια έχασαν.
Από την άλλη πλευρά ο Ασπρόπυργος απέδειξε ότι δικαίως βρίσκεται στην πρωτοπορία του πρωταθλήματος αφού παρουσίασε έναν συνδυασμό έμπειρων και νεαρών ταλαντούχων ποδοσφαιριστών.aspropyrgos_byzas_3_550

Ο προπονητής του Βύζαντα, έχοντας στη διάθεσή του συγκεκριμένο και περιορισμένο δυναμικό,  παρέταξε ένα επιθετικό σχήμα όπου η άμυνα δεν κατάφερε να ανταποκριθεί αποτελεσματικά.
Το επιθετικό σχήμα έκανε ευκαιρίες αλλά επηρεάστηκε από το γρήγορο γκολ που δέχτηκε (8ο λεπτό από στημένη φάση, ο Κατσίκης στο πρώτο δοκάρι) προσπάθησε, έκανε ευκαιρίες μέχρι το 23΄ όπου δέχτηκε το 2-0 από συνδυασμό δύο «παλιοσειρών». Σέντρα του Κατσίκη – γκολ του Λαμπρογεώργου με το αριστερό μέρος της άμυνας του Βύζα να μπάζει.
Από εκεί και πέρα η ψυχολογία έπεσε, το επιθετικό σχήμα παρέμεινε και η άμυνα έμενε συχνά ακάλυπτη με αποτέλεσμα στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα να έχει δεχτεί 4 γκολ.

Γιατρός: Κ. Χατζηιωακειμίδηςaspropyrgos_byzas_2_550

Ένωση Πανασπροπυργιακού-Δόξας (Νίκος Μουράτογλου): Τσακιλτσίδης, Ντεντέι, Χάμπαλης (30΄ λ.τρ. Κίριλιουκ), Σταγάκης, Πολύζος, Νάκας, Κατσίκης (69΄ Καραχάλιος), Ζωγράφος, Λαμπρογεώργος (58΄ Καλέμι), Καλογρίδης, Κουσίδης
Αναπληρωματικοί: Τσόκας, Πετσίτης, Μεϊμαρίδης, Βίλσονaspropyrgos_byzas_1_550

Βύζας (Ιερόθεος Μαργέτης): Ξενάκης, Εμετό, Γκάτζιος, Βουρνάζος, Αντύπας, Νότα (46΄ Μουσκάι), Γκιργκιζιάν (77΄ Τσίγκρης), Καραγιάννης, Παρθενόπουλος (61΄ Δρίτσας), Κουφής, Λάλας
Αναπληρωματικοί: Πανταζής, Ανδρέου, Χριστόπουλος, Ξένος

*** Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων της βραζιλιάνικης ομάδας Τσαπεκοένσε στην πρόσφατη αεροπορική τραγωδία