Δεν τα κατάφερε ο Μεγαρικός στην εντός έδρας συνάντησή του της τρίτης αγωνιστικής με τον ΑΠΣ Λέων όπου ηττήθηκε με το παραγωγικό σκορ 5-4.
Και οι δύο αντίπαλοι είχαν φέρει νικηφόρα αποτελέσματα στις δύο πρώτες αγωνιστικές και φιγουράριζαν στην πρώτη θέση του βαθμολογικό πίνακα.
Οι Μεγαρείς ηττήθηκαν από μια πολύ καλή ομάδα η οποία αναμένεται να πρωταγωνιστήσει στο πρωτάθλημα της Β ΕΠΣΔΑ 2019 – 2020.
Ωστόσο οι φίλοι του Μεγαρικού μπορούν να είναι βέβαιοι ότι η ομάδα τους είναι πολύ καλή και δουλεμένη και ότι θα παλέψει και αυτή στις κορυφαίες θέσεις του πρωταθλήματος.

Το πρώτο ημίχρονο είχε περισσότερα γκολ από το δεύτερο, λήγοντας 3-3. Σε αυτήν την περίοδο ο Μεγαρικός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων έκανε ευκαιρίες αλλά ο Λέων με πολύ λιγότερες ευκαιρίες κράτησε το σκορ στα ίσια.
Στο δεύτερο ημίχρονο και πάλι ο Μεγαρικός έκανε πολλές ευκαιρίες αλλά ο τερματοφύλακας των φιλομενουμένων πραγματοποίησε πολλές και εξαιρετικές αποκρούσεις ρίχνοντας το ηθικό των γηπεδούχων πολύ χαμηλά.
Όταν ήλθαν το τέταρτο και το πέμπτο γκολ από τον καταπληκτικό σεντερ φορ Κορδέρα οι παίκτες του Μεγαρικού δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και μόνο μπόρεσαν να μειώσουν στις καθυστερήσεις σε 5-4

Φάσεις και γκολ:

03′ Χαμένη ευκαιρία για τον Μεγαρικό, Άλκος, τετ α τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα
04′ Γκολ 0-1 ο Κορδέρας στην πρώτη αντεπίθεση του Λέοντα
07′ Γκολ 1-1 μακρινό σουτ ο Πετρόπουλος
08′ Καλό σουτ του Ζαπουνίδη μόλις άουτ από το πλάγιο δοκάρι
18′ Ευκαιρία ο Μεγαρικός, μετά από χτύπημα φάουλ του Βασιλειάδη έχασε εξαιρετική ευκαιρία ο Λιακόπουλος τετ α τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα
19′ Γκολ 1-2 μακρινό συρτό πλασέ του Τσάτσα μέσα από την ανοιχτή άμυνα του Μεγαρικού
20′ Γκολ 2-2 πέναλτι που κέρδισε ο Σακόβ και μετέτρεψε σε γκολ ο Στεφανίδης
25′ Γκολ 3-2 η μπάλα χτυπά στο δοκάρι σε κτύπημα φάουλ του Στεφανίδη, στο ρημπαουντ ο Άλκος σκοράρει με σουτ
30′ Δύσκολη απόκρουση του Κωνσταντινίδη σε εξαιρετικό σουτ του Άλκου.
32′ Γκολ ο Τσάτσας με κεφαλιά 3-3, φάση από κόρνερ
35′ Σπουδαία ευκαιρία ο Στεφανίδης δέχθηκε τροφοδότηση στην πλάτη της άμυνας, σουτ λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Στεφανίδη
48′ Εκπληκτική ευκαιρία ο Άλκος τετ α τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα
60′ Βέβαιο γκολ σώζει με φοβερή απόκρουση σε σουτ-κεραυνό του Πετρόπουλου ο Κωνσταντινίδης
65′ Γκολ. Ο Κορδέρας ανακατεύει την άμυνα του Μεγαρικού και σκοράρει 3-4
73′ Γκολ καρμπόν με το προηγούμενο 3-5
Από το 73 έως τις καθυστερήσεις ο Μεγαρικός έχασε πέντε πολύ καλές ευκαιρίες αλλά όπως είπαμε οι παίκτες του δεν είχαν πλέον καθαρό μυαλό.
90+ Γκολ. Το τελικό 4-5 με χτύπημα φάουλ του Χριστοδουλίδης, απόκρουσε ο Κωνσταντινίδης αλλά δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τη μπάλα

Διαιτητής: Θ. Χρέλιας
Βοηθοί: Γ. Χαντζίκος, Β. Θωμόπουλος
Παρατηρητής αγώνα: Δημ. Κόκλας
Γιατός: Χ. Πέγκος

Μεγαρικός (Γιώργος Χατζής): Ανδρέου, Μητρόπουλος, Χριστοδουλίδης, Μαυρίδης, Μωραΐτης (56′ Βοϊδήλας), Βασιλειάδης, Πετρόπουλος (63′ Γεωργακής), Κουτσουμπής (70′ Κουφής), Άλκος (86′ Στέφα), Στεφανίδης, Σακόβ
Αναπληρωματικοί: Κερασοβίτης, Καλλιπέτσης

ΑΠΣ Λέων (Κυρ. Καραταΐδης): Κωνσταντινίδης, Νικολόπουλος (89′ Δεληγιάννης), Βασιλόπουλος, Τζανέτος, Σαχσανίδης, Μήτρος, Καραπιδάκης (83′ Γιαννακουλάκης), Τσάτσας (46′ Ζαπουνίδης Σ.), Κορδέρας, Ζαπουνίδης Κ. (46′ Κουφουδάκης), Τσιμπούρλας
Αναπληρωματικοί: Ζήβας, Ηλιάδης, Μητρόπουλος