Σε δεύτερο διαδοχικό εμπόδιο σκόνταψε ο Ακράτητος ο οποίος μετά το ηρωικό 2-2 με τον Πανελευσινιακό στην έδρα του κατά την προηγούμενη αγωνιστική, δεν μπόρεσε να κατακτήσει τους πολύτιμους γι’ αυτόν τρεις βαθμούς της νίκης στο ματς εκτός έδρας με τη Νέα Πέραμο το οποίο έληξε 0-0.

Το δυνατό παιχνίδι διεξήχθη στο γήπεδο του Βύζαντα Μεγάρων επειδή σε αυτό της Νέας Περάμου εκτελούνται εργασίες αντικατάσης του πλαστικού τάπητα από την Περιφέρεια Αττικής.
Ο Ακράτητος ο οποίος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ήταν καλύτερος δεν κατάφερε να πετύχει γκολ συντελούντος σε αυτό του κακού αγωνιστικού χώρου και με την καταστροφική παρεμβολή των ισχυρών ανέμων που ξεκίνησαν κάπως υποφερτά στο πρώτο ημίχρονο αλλά κορυφώθηκαν σε καταστροφικό επίπεδο στην επανάληψη.

Η πρώτη αξιόλογη φάση συνέβη στο 10′ από στημένο όταν ο εκτελεστής Κατσίκης έστειλε τη μπάλα να γλύψει το δεξιό κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα Μικρού.
Οκτώ λεπτά αργότερα είχαμε μια καρμπόν-κόπυ φάση στην αντίθετη περιοχή με εκτελεστή τον Κουσίδη.
28΄δυνατό σουτ βολέ του Τσιγγόπουλου κατευθύνεται προς την αντίπαλη εστία αλλά ξαφνικά η μπάλα πέρνει ένα περίεργο φάλτσο και απομακρύνεται από το τέρμα.
33΄ ωραία σέντρα του Κουμουλίδη από αριστερά και ύστερα από 1-2 με τον Καραχάλιο μπερδεύτηκαν δύο επιθετικοί του Ακράτητου και παρά την πολύ καλή τους θέση και το ελεύθερο οπτικό πεδίο αντιμετωπίστηκαν αποτελεσματικά από την άμυνα της Νέας Περάμου.
34΄ σέντρα για γκολ του Κουσίδη από δεξιά αποκρούει με υπερένταση σε κόρνερ ο τερματοφύλακας Μουζάκης
45΄ δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν οι επιθετικοί της Νέας Περάμου μέσα στην περιοχή το εξαιρετικό χτύπημα φάουλ του Κουσίδη
47΄ ο Τσολιάκος ανατρέπει τον Καλέμι στη γραμμή της μεγάλης περιοχής. Οι του Ακράτητου ζήτσαν πέναλτι, αυτό θα σήμαινε απευθείας κόκκινη κάρτα αφού ο επιθετικός τους ήταν “σχεδόν” τελευταίος. Με τη συνδρομή του βοηθού Ε. Δεμερτζή ο διαιτητής Φίτσας έδωσε φάουλ το οποίο όμως πέρασε ανεκμετάλλευτο.
61΄ επικένδυνη κεφαλιά του Τσιγγόπουλου ύστερα από σέντρα του Καραχάλιου περνά μόλις άουτ
67΄ σέντρα από δεξιά του Κουσίδη, ακολουθεί προσπάθεια για κεφαλιά για γκολ εξ επαφής ο Αγάθης αλλά πρόλαβαν οι αμυντκοί και έδιωξαν σε κόρνερ.
87΄ σωτήρια επέμβαση του τερματοφύλακα Μουζάκη
87΄ σωτήρια επέμβαση του τερματοφύλακα Μικρού προ του Γκελάι
90+ διαγώνιο, με αξιώσεις, σουτ του Γ. Κοντούλη μπλοκάρει ο Μικρός

*** Μετά τη λήξη του αγώνα οι ποδοσφαιριστές του ΑΓΣΝΠ πανηγύρισαν δεόντως το αποτέλεσμα στα αποδυτήρια

Διαιτητής: Γ. Φίτσας
Βοηθοί: Χ. Παύλος, Ε. Δεμερτζής
Παρατηρητής αγώνα: Τάσος Δρομούσης
Γιατρός: Χρ. Πέγκος

ΑΓΣ Νέας Περάμου (Χ. Κοπιτσής): Μικρός, Τσολιάκος, Χριστοδουλίδης, Γεωργιάδης, Γαλανός, Καλαϊτζίδης, Σεβαστής (59΄ Χωραβάτης), Κουσίδης (90+ Αναστασίου), Αγάθης (83΄ Γκελάι), Σαχόλι, Καμπόλης (90+ Δραγάσης)
Αναπληρωματικοί: Μιχαηλίδης, Κεχαγιάς, Μυρτάι

Ακράτητος (Σάκης Βερούτης): Μουζάκης, Χριστόπουλος (64΄ Κοντιζάς), Κουμουλίδης (80΄ Κοντούλης Δ.), Κατσίκης, Νομικός, Παρασίδης, Καραχάλιος (6 8΄ Κόρμαλης), Μπούγιας, Τσιγγόπουλος, Βασιλείου (53΄ Κοντούλης Γ.), Καλέμι
Αναπληρωματικοί: Κουκούλης, Ξενάκης, Παπαδόπουλος