Δυνατό και με ανατροπές το ματς μεταξύ ΓΣΜ και Αναγέννηση ΑΣΝΙΠ στα Μέγαρα την 9/10/2017.

Μοιραίο στάθηκε το τελευταίο λεπτό για τον Γυμναστικό Σύλλογο Μεγάρων στο ματς της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Δ΄ ΕΣΚΑΝΑ το οποίο πραγματοποιήθηκε στο Αλέκος Σάλτας την περασμένη Δευτέρα.

Στον πρώτο αγώνα τους εντός έδρας τους οι Μεγαρείς, έμειναν πίσω στο σκορ, προηγήθηκαν και στο τέλος σπατάλησαν πρωτοπορία 15 πόντων χάνοντας το ματς στα τελευταία 5 λεπτά τ με 63-77, ημίχρονο 32-34, από την Αναγέννηση ΑΣΝΙΠ (Ικόνιο).

Την πρώτη ανατροπή έκανε ο Γυμναστικός ο οποίος γύρισε το 10-17 του πρώτου δεκαλέπτου σε 32-34 στο ημίχρονο υπερκαλύπτοντας το χάντικαπ,
Με δύο ανοδικά δεκάλεπτα 22-17 και 23-10 κράτησε τους αντιπάλους του μακριά από το καλάθι και ανέβασε την υπέρ του διάφορά στους 12 πόντους.
Δεν είχαν πει όμως τον τελευταίο λόγο οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι με πίεση και εύστοχα σουτ από την περιφέρεια μείωσαν από το 56-44 στα μισά του τέταρτου δεκαλέπτου σε 64-60 1:33 πριν τη λήξη του αγώνα.

Μοιραίο για τον Γυμναστικό το τελευταίο λεπτό αφού ο Α΄ διαιτητής Δ. Πέππας έδωσε δύο φορές τη μπάλα στην κατοχή του Ικονίου. Μία φορά με τεχνική ποινή στην προπονήτρια Δημοπούλου και την άλλη με την αποβολή του Μουσταΐρα ο οποίος κινήθηκε απειλητικά κατά του πρώτου διαιτητή.

Στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ο Γυμναστικός, αν και νεοφώτιστος στο ανδρικό πρωτάθλημα, έδειξε θετικά στοιχεία με καλή κυκλοφορία της μπάλας, αντεπιθέσεις και δυνατή πίεση σε όλο το γήπεδο.
Η νίκη για το Ικόνιο ήλθε από την περιφέρεια.

Τα δεκάλεπτα: 10-17, 22-17, 23-10, 11-29

Διαιτητές: Πέππας Δ., Πέππας Γ.
Γραμματεία: Καρίκης, Παπαδάτος, Χαϊμαλάς
Γιατρός: Χ. Πέγκος

Γυμναστικός Σ.Μ (Δημοπούλου Ε., Συριόπουλος Δ.): Στεντούμης 17(1), Σκλαβούνος 4, Σάλτας Ν. 1, Μουσταΐρας 2, Παπαθανασίου 23(2), Πατσανάς 4, Φούκας 3(1), Πάνος, Παπαγιάννης, Βόρδος 4, Σάλτας Α. 2, Κάντας 6(1)

Ικόνιο (Πετρουγάκης, Φωτεινός): Αθανασίου 14(1), Κάκιας 2, Ραζής 13(1), Δέρδας, Μπουφούνος 3, Μαρκουλής 13(2), Αποστολόπουλος 19(2), Τσούφλας 3(1), Λέκκας 6(2), Χαβιαράκης, Τσακίρης, Δέδες

***Παράπονα για τη διαιτησία του Δ. Πέππα έχουν στον Γυμναστικό. Θεωρούν ότι οι αποφάσεις του στο τελευταίο λεπτό στέρησαν τη νίκη από την ομάδα τους