Ευρεία νίκη επί του ΑΟΦ Πορφύρας πέτυχε η Νεανική Εστία Μεγαρίδος με 84-64, (ημίχρονο 39-36) στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α΄ ΕΣΚΑΝΑ, παραμένοντας στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα επί 4 αγωνιστικές.
Ο αγώνας έγινε στο κλειστό Αλέκος Σάλτας, όπου για μια ακόμα φορά επικράτησε το αδιαχώρητο, την Δευτέρα 23 Οκτωβρίου.

Και σε αυτόν τον αγώνα οι κυανόλευκοι του Γιώργου Μάνταλου έδειξαν ότι αποτελούν ένα σύνολο με προσωπικότητα, καλή ψυχολογία και διάρκεια στο παιχνίδι τους. Για 25 λεπτά άντεξαν οι παίκτες του Πορφύρα, δηλαδή μέχρι τα 7 λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου όπου κράτησαν απόσταση ασφαλείας και μάλιστα τρία λεπτά πριν το τέλος αυτής της περιόδου ισοφάρισαν με 48-48.
Σε απάντηση της πίεσης την οποία δέχτηκε η ΝΕΜ αναζήτησε το περιφερειακό σουτ και αύξησε τη διαφορά σε 13 πόντους, σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο 64-51.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν όμοιο με το τέλος του τρίτου, επί μέρους σκορ 20-13 όπου και η τελική διαφορά ανέβηκε στο +20 υπέρ της ΝΕΜ.

Χαρακτηριστικό της διάρκειας και της ανόδου απόδοσης της ΝΕΜ στο δεύτερο μισό είναι ότι το σκορ του δευτέρου ήταν 45-28 έναντι 39-26 του πρώτου.

Τα πεντάλεπτα: 23-15, 16-21, 25-15, 20-13

Διαιτητές: Γαρίνη, Δελαγραμμάτικας, Μελής
Γραμματεία: Κουτσομήτρος, Πάσσαρη, Πάλλας
Γιατρός: Χ. Πέγκος

*** Τον αγώνα παρακολούθησε και ο Θεόδωρος Βιδάλης, παλαιός διεθνής διαιτητής και πρόεδρος της Κεντρικής Επιτροπής Διαιτησίας της ΕΟΚ

ΝΕΜ (Μάνταλος, Υφαντής): Κεχρής 3(1), Κοντόπουλος 9(3), Πέτρουλας 5(1), Μαρούγκας 5(1), Ζακυνθινός 15(2), Μπαλάφας 19(2), Στεφάνου, Τσολάκης 12(1), Δημάκος 2, Δρακωτός 1, Καρατζίογλου 4, Σιδέρης 9

ΑΟ Πορφύρας (Καράμπελας): Σκανδάλος 13, Τζώρτζης 8(1), Γουρδομιχάλης 4, Γιαννόπουλος 6, Βρεττός 2, Παπαφωτίου, Λοϊζίδης 7, Καλαμαράς 8(2), Ιορδάνου 11(3), Πεταλάς 5(1), Τζέλας