Την έκτη κατά σειρά νίκη της πέτυχε, τη Δευτέρα, η Νεανική Εστία Μεγαρίδος επί του Ίκαρου Καλλιθέας με σκορ 76 – 73 (ημίχρονο 39-26) στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α΄ κατηγορίας ΕΣΚΑΝΑ.

Στα μισά του πρώτου γύρου η ΝΕΜ βρίσκεται αήττητη στην πρώτη θέση του βαθμολογικού παρουσιάζοντας σταθερή πορεία με λύσεις σε όλες τις ως τώρα ιδιαιτερότητες των αντιπάλων της.

Στην 6η αγωνιστική αντιμετώπισε τον Ίκαρο Καλλιθέας, μια ομάδα με παράδοση στο μπάσκετ η οποία έχει περάσει από τα σαλόνια της Α1.
Φέτος ο Ίκαρος διαθέτει νεανικό σύνολο με πολύ αθλητικούς παίκτες οι οποίοι μπορούν ανά πάσα στιγμή να κάνουν τη ζημιά.
Αυτό φάνηκε στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα όπου δημιούργησαν προβλήματα στο ψηλό σχήμα το οποίο είχε ξεκινήσει ο Γιώργος Μάνταλος.
Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν και το μοναδικό όπου ο Ίκαρος προηγήθηκε και έμεινε κοντά στο σκορ, 17-16. Μάλιστα στα μισά της περιόδου έφθασε να προηγείται με 9-16 εκμεταλλευόμενος το σχήμα της ΝΕΜ και την ευστοχία των παικτών του από την περιφέρεια.
Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι εξισορρόπησαν την πίεση προσαρμόζοντας το παιχνίδι τους και στο ημίχρονο προηγήθηκαν με 39-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΝΕΜ κυριάρχησε αφού με την άμυνά της κατάφερε να κρατήσει τον Ίκαρο άποντο για 5 λεπτά και στο διάστημα αυτό να προηγηθεί με 27 πόντους διαφορά, 53-26.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν το μοναδικό στο οποίο ο Ίκαρος νίκησε στο επί μέρους σκορ, 14-22, μειώνοντας έτσι στο τελικό σκορ 76-63.

Ο προπονητής Γιώργος Μάνταλος έδωσε χρόνο σε όλους τους παίκτες του ξεκουράζοντας τους ψηλούς για το δύσκολο κομμάτι της επόμενης αγωνιστικής, την Κυριακή 12 Νοεμβρίου με την Ένωση γλυφάδας.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 22-10, 23-15, 14-22

Διαιτητές: Αργυρούδης, Κοτσώνης, Καλαντζής
Γραμματεία: Λεουτσάκος, Πάσσαρη, Πάλλας
Γιατρός: Χ. Πέγκος
ΝΕΜ (Μάνταλος, Υφαντής): Καραΐσκος, Κοντόπουλος 7(1), Πέτρουλας 3, Μαρούγκας 6, Ζακυνθινός 13, Μπαλάφας 17(2), Στεφάνου, Τσολάκης 6, Δημάκος 3, Κεχρής 8, Καρατζίογλου 3(1), Σιδέρης 10

Ίκαρος Καλλιθέας (Χαριτάτος, Βαλληνδράς): Μοσόρας 7(1), Ζεκερλής, Κουκουλομάτης 5(1), Πετρόπουλος 2, Σκυφτός 8(2), Λαναράς 3, Κουτσιάφτης 17(3), Μπαλαμώτης 2, Αγγελόπουλος 12(2), Παπαδούλης 2, Μάνδαλος 5