Έφτασε στην πηγή αλλά δεν ήπιε νερό η ΝΕΜ στο ματς της 15ης και τελευταίας αγωνιστικής του πρώτου γύρου του νοτίου ομίλου της Β εθνικής μπάσκετ.
Το ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στα αποφασιστικά σφυρίγματα των διαιτητών έληξε με 77-75 υπέρ του ΑΣ Παπάγου, ημίχρονο 39-40.

Η αριθμητική υπεροχή σε βάθος πάγκου της ΝΕΜ υπήρξε μάλλον θεωρητική και δεν άρκεσε ώστε η ΝΕΜ να φύγει με το ροζ φύλλο από τον αγωνιστικό χώρο. Οι Μεγαρείς είχαν την ατυχία να βρεθούν απέναντι στη δαιμονιώδη φόρμα του Αλέξη Κυρίτση ο οποίος ήταν μια ασυγκράτητη μηχανή πόντων, πέτυχε συνολικά 33 πόντους και έκανε την πλάστιγγα να γείρει αποφασιστικά υπέρ της ομάδας του.
Πέτυχε 11 πόντους (1 3π) στο πρώτο δεκάλεπτο, 7 πόντους στο δεύτερο, 5 πόντους στο τρίτο και 10 πόντους στο τέταρτο οι οποίοι ήταν και οι πιο αποφασιστικοί στη ροπή ανατροπής την οποία είχε αποκτήσει η ΝΕΜ. Μάλιστα ενώ 3,4 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη το σκορ το σκορ ήταν ισόπαλο 75-75 και πήγαινε σε παράταση, ο ίδιος κέρδισε φάουλ (2β) που μόνο οι διαιτητές είδαν και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Στον αντίποδα και η ΝΕΜ μπήκε με το δικό της χάντικαπ στο παιχνίδι αφού στην προθέρμανση τραυματίστηκε ο π.μ. Λάκκας προσθέτοντας έτσι στον πονοκέφαλο του Μάνταλου ο οποίος  στερείται των υπηρεσιών των Οικονομόπουλου και Κοντόπουλου.

Στην εξέλιξη του ματς οι Μεγαρείς είχαν την ευκαιρία να ξεφύγουν στο σκορ αλλά σε κρίσιμα σημεία υπήρξε αστοχία και καθοριστικά λάθη με αποτέλεσμα ο Παπάγος πάντα να καλύπτει τη διαφορά.

Στο τέλος του πρώτου γύρου η ΝΕΜ έχει αποκομίσει 9 νίκες και έχει παραχωρήσει 6 ήττες συγκεντρώνοντας συνολικά 24 βαθμούς.
Το ταμείο που κάνει ως τώρα δεν είναι και ευκαταφρόνητο για νεοφώτιστη ομάδα της Β εθνικής όπου στην αφετηρία όλοι την έβλεπαν σαν ξερολούκουμο. Το πρωτάθλημα έχει δρόμο ακόμα και οι κυανόλευκοι κρατούν καλά.
Επόμενη αγωνιστική, πρεμιέρα του δεύτερου γύρου, η ΝΕΜ αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον ισόβαθμό της Πρωτέα Βούλας τον οποίο είχε νικήσει με 73-69 στον πρώτο γύρο.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 15-18, 19-12, 19-23

Διαιτητές: Γ. Θεονάς, Π. Τσάτσης, Η. Χρηστίδης

ΑΣ Παπάγου (Σουλιώτης, Διαμαντόπουλος): Παπαζήσης, Τρίχας 15(2), Κυρίτσης 33(1), Καρακατσάνης 10(2), Αγγελόπουλος 8, Σοφρωνάς 11(2), Κώτσης

ΝΕ Μεγαρίδος (Μάνταλος, Υφαντής): Σπυρόπουλος 8(2), Ψαρόπουλος 11(1), Κατσουλάκος 2, Παπαντωνάκος 4, Σάλεχ 7, Κασπίρης 9(3), Βούρτσης 6(2), Μαλούκος 18, Λούκας 10, Χρονόπουλος