Μεγάλη και ιστορική νίκη πέτυχε ο Μίμας επί του Βύζαντα με σκορ 2-1 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α’ κατηγορίας ΕΠΣΔΑ.
Ήταν η πρώτη νίκη των Μικρασιατών στα μεταξύ τους τρία επίσημα παιχνίδια πρωταθλήματος και έδωσε μεγάλη χαρά στους οπαδούς τους να πανηγυρίσουν ξέφρενα μετα τη λήξη του αγώνα.
Ο αγώνας ήταν γεμάτος πάθος και προσπάθεια εκ μέρους των 22 ποδοσφαιριστών αλλά φάνηκε ότι ο γηπεδούχοι ήθελαν της νίκη περισσότερο.
Ο Μίμας έπαιξε χωρίς την παρουσία του προπονητή του Χάρη Κουστέρη ο οποίος εξέτισε ποινή μιας αγωνιστικής εκτός αγωνιστικού χώρου δίνοντας οδηγίες από την εξέδρα, για την ακρίβεια έξω από τα κάγκελα της πίσω ευθείας του στίβου. Στη θέση του βρέθηκαν ο Δημήτρης Καραμπλάκας και ο Μάριος Σβίγκος.
Ο Βύζας είχε τη σοβαρή ατυχία να στερηθεί τις υπηρεσίες τριών βασικών επιθετικών του, δηλαδή των Σερέπα, Πουλάκου και Μάλλη λόγω τραυματισμών, γεγονός το οποίο επηρέασε σημαντικά το εις βάρος του αποτέλεσμα.

Στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου ο Μίμας επικράτησε στο κέντρο ενώ ο Βύζας προσπαθούσε με μακρινές μπαλιές από την άμυνα να περάσει τη μπάλα μπροστά. Ο Μίμας είχε την πρώτη ευκαιρία στο 15΄όταν διαγώνιο σουτ του Μπαγδάτογλου έγλυψε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Άνδρέου.
Το γκολ ήλθε στο 21ο λεπτό από τον Μπαγδάτογλου ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τραγικό λάθος (άστοχη έξοδο) του τερματοφύλακα Τάσου Ανδρέου.
Την πρώτη κλασική ευκαιρία έχασε ο Κλωνάρης στο 45΄ όταν σουτ μέσα από την περιοχή πέρασε μόλις άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό άλλαξε. Ο Βύζας, ανέκτησε τον χώρου του κέντρου και επικράτησε αλλά χωρίς να μετατρέπεται η προσπάθεια σε γκολ. Οι σέντρες από την περιφέρεια βρήκαν εμπόδιο τον τερματοφύλακα Μάππα ο οποίος κυριάρχησε στα ψηλά.
Πολύ θετική ήταν η δημιουργική συνεισφορά των Βούκα και Καραγιάννη.
Οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρίες στο 52΄από τον Δρίτσα ο οποίος έστειλε κοντινό πλασέ στην έξω πλευρά των δικτύων, στο 61΄ χαμένη κεφαλιά από πολύ κοντά ο Έβερετ. Επίσης αστόχησαν δύο κεφαλιές του Καραγιάννη στο 54΄και στο 60΄.

Το παιχνίδι έμελλε να έχει δραματικές εξελίξεις μετά την κανονική λήξη του αγώνα, στα πέντε λεπτά καθυστερήσεων τα οποία έδειξε ο διαιτητής Αλιάγας.
Ο Βύζας ισοφάρισε στο 92΄ με κοντινό σουτ του Έβερετ που δέχτηκε τη μπαλιά από τον Κλωνάρη.
Εκεί που όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα μοιράζονταν το παιχνίδι και ενώ ο Βύζας πίεζε στην επίθεση, ξαφνική αντεπίθεση των γηπεδούχων από αριστερά, τελευταίος αποδέκτης ο Σάκης Γκουτσάλας ο οποίος στέλνει τη μπάλα στην καρδια της άμυνας του Βύζα όπου η μονομαχία Μαυρονάσου – Βλαχοκυριάκου ήταν άνιση και ο τελευταίος έγραψε το 2-1 ανάμεσα στους ξέφρενους πανηγυρισμούς των συμπαικτών του.

Διαιτητής: Α. Αλιάγας
Βοηθοί: Β. Νατσιόπουλος, Γ. Χαντζίκος
Παρατηρητής: Σ. Τσακαλίδης
Γιατρός: Χ. Πέγκος

Μίμας (Χάρης Κουστέρης): Μάππας, Τζαφέρης, Γκουτσούλας, Συριανός, Νότα, Μαρούδης, Λέζι (64΄ Τοπάλης), Μανώλης, Μπαγδάτογλου (88΄ Ασπιώτης), Βλαχοκυριάκος, Πατσιονίδης (36΄ Χαμπιλάι, 81΄ Τουμπαρίδης)
Αναπληρωματικοί: Υφαντής, Δρυμούσης, Λύγδας

Βύζας (Μάκης Πανταζής): Ανδρέου, Μουσκάι, Χάρμπαλης (79, Μαυρονάσος), Έβερετ, Εμετό (46΄ Δέσκος), Κουρκούτης, Βούκα, Καραγιάννης, Φλέγκας, Κλωνάρης, Δρίτσας
Αναπληρωματικοί: Μήτσος Α., Δρυμούσης, Κατσικούρης, Γκοσδής, Μήτσος Δ.