Και να μη νικούσε, αυτή η ομάδα, η Νεανική Εστία, μας άρεσε πολύ!! Όσοι δεν ήταν στο γήπεδο στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος έχασαν ένα ιστορικό, αθλητικό, νικηφόρο ματς  επί του Πρωτέα Βούλας με 73—69, ημίχρονο 34-34.
Έχασαν επίσης το κλίμα ενθουσιασμού και υποστήριξης το οποίο προήλθε από την εξέδρα.
Ήταν ιστορικό το ματς γιατί οι κυανόλευκοι αγωνίστηκαν για πρώτη φορά στην ιστορία τους στη Β εθνική κατηγορία και αθλητικό επειδή και οι δύο ομάδες έδωσαν ρεσιτάλ μπάσκετ.

Με εναλλακτικές λύσεις ο Μάνταλος σε άμυνα και επίθεση, σε περιφέρεια και σε ζωγραφιστό, σε όλα τα σημεία του παρκέ, πήρε παλικαρίσια το ροζ φύλλο και έδειξε ότι αν και νεοφώτιστη η ομάδα του μπορεί να κοιτάζει κατάματα ιστορικά σωματεία όπως ο Πρωτέας Βούλας.

Το πρώτο ημίχρονο εξελίχθηκε αμφίρροπα με τις ομάδες να προχωρούν κοντά-κοντά στο σκορ και τη ΝΕΜ να διατηρεί την πρωτοπορία στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα εκτός από 8΄ της δεύτερης περιόδου έως το 5’.
Η τρίτη περίοδος ήταν η πλέον παραγωγική για τη ΝΕΜ όπου η διαφορά έφθασε τους +12 πόντους 2 λεπτά πριν τη λήξη της. Όμως ο Πρωτέας πήρε ψυχολογικό προβάδισμα αφού κατόρθωσε με ένα επί μέρους 7-0 να μειώσει στους -5 στο τέλος της περιόδου.
Στην τέταρτη περίοδο οι Σάλεχ, Ψαρόπουλος, Λάκκας και Σπυρόπουλος κράτησαν ζωντανή τη διαφορά και τη νίκη.

*** Το ματς παρακολούθησε ο Νίκος Φιλίππου οι δύο γιοί του οποίου αγωνίζονται στον Πρωτέα
*** Στην εξέδρα, μαζί με τον τέως πρόεδρο Θανάση Ζάλη συναντήθηκε ο ιστορικός πρόεδρος του Πρωτέα Γιάννης Πλουμίδης, ο οποίος παρακολούθησε το ματς με το γιο του Βασίλη. Ζάλης και Πλουμίδης συνομίλησαν εγκάρδια μιας και έχουν υπηρετήσει το μπάσκετ για πολλά χρόνια και χαίρουν εκτίμησης τόσο στις τοπικές ενώσεις τους όσο και στην ΕΟΚ.
*** Οι Χρήστος Λάκκας και Δημήτρης Μαλούκος έγραψαν τα δικά τους ιστορικά ρεκόρ στο σημερινό αγώνα. Ο πρώτος πέτυχε τον πρώτο πόντο της ΝΕΜ στη Β’ εθνική με βολή. Ο Δεύτερος πέτυχε το πρώτο εντός πεδιάς καλάθι δύο πόντων. Το πρώτο τρίποντο πέτυχε ο Παπαντωνάκος στο δεύτερο δεκάλεπτο.
*** Εξωαγωνιστικό χαρακτηριστικό της συνάντησης ήταν το πανηγυρικό κλίμα το οποίο επικράτησε στην εξέδρα όπου η επάνω γωνία της κερκίδας ήταν γεμάτη από νεαρούς των υποδομών οι οποίοι χειροκροτούσαν κάθε καλή προσπάθεια ακόμα και των αντιπάλων.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 17-19, 23-18, 16-17

Διαιτητές: Στρέμπας, Πολυχρόνης, Χριστοδουλάκης
Παρατηρητής: Ηπιώτης
Γραμματεία: Λαρόζα, Μούλτση, Μοσκόβης
Γιατρός: Μάριος Χατζόπουλος

Νεανική Εστία Μεγαρίδος (Μάνταλος, Υφαντής): Λάκκας 16, Κοντόπουλος 2, Σπυρόπουλος 3, Ψαρόπουλος 9(1), Κατσουλάκος 1, Παπαντωνάκος 3(1), Σάλεχ 19(4), Κασπίρης 3(1), Βούρτσης, Μαλούκος 17, Λούκας, Οικονομόπουλος

Πρωτέας Βούλας (Ταυρόπουλος, Τερζής): Δενδρινός 6, Φιλίππου Α. 7(1), Κυριλής 10(2), Μόρφης 6, Παναγιωτίδης 3(1), Παπαπέτρου 17(3), Ματσάγγος 4(1), Μήτσιαλος 4, Πολιτόπουλος 2, Σκουλούδης 3, Πετς 7(1), Φιλίππου Χ.