Δεύτερη συνεχόμενη ήττα υπέστη η ΝΕΜ, αυτή τη φορά  στο παιχνίδι της 16ης αγωνιστικής, πρεμιέρα του 2ου γύρου, στη Βούλα από τον τοπικό Πρωτέα με 73-70, ημίχρονο 38-41.

Οι κυανόλευκοι ήταν καλύτεροι αλλά δεν κατόρθωσαν να διατηρήσουν το μομέντουμ έως το τέλος και τελικά ηττήθηκαν στην εκπνοή.
Μία παγίδα στην οποία φέτος έχει πέσει συχνά η ΝΕΜ. Κάτι λείπει και στα τελευταία δευτερόλεπτα των αγώνων δεν κάνει το μπαμ.
Αντίθετα δηλαδή από την περσινή περίοδο στην οποία οι Μεγαρείς πανηγύρισαν νίκη σε πολλούς αγώνες όπου άντεξαν στην πίεση και διατήρησαν τη νίκη ή ανέτρεψαν την εις βάρος τους διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 13-21, 17-10, 18-19

Διαιτητές: Ε. Ορφανός, Καλογριάς, Τζίμης

Πρωτέας Βούλας (Π. Ταυρόπουλος): Δενδρινός 22 (1), Κυριλής 18 (4), Ματσάγγος 2, Πολιτόπουλος, Σκουλούδης 8, Παπαπέτρου 1, Μήτσιαλος 8, Πετς 4, Μόρφης 10 (2).

ΝΕΜ  (Μάνταλος, Υφαντής_): Σπυρόπουλος 9, Ψαρόπουλος 8 (2), Παπαντωνάκος 2, Σάλεχ 9 (1), Κασπίρης 3 (1), Βούρτσης 6 (1), Μαλούκος 3, Λούκας 5 (1), Λάκκας 25 (1).

Στατιστικά: Basketa.gr