Δια πυρός και σιδήρου επιβλήθηκε η Νεανική Εστία Μεγαρίδος του ΔΑΣ Δραπετσώνα  στο ματς της τρίτης αγωνιστικής με  73 – 69 στην παράταση. Κανονική διάρκεια 63-63, ημίχρονο 36-27.nem_drapetswna_1_550

Τίποτε δεν μπορούσε να προϊδεάσει την δραματική εξέλιξη του αγώνα ο οποίος ξεκίνησε με υπεροχή της ΝΕΜ στο πρώτο δεκάλεπτο και σκορ δεκαλέπτου 20-23.
Στη συνέχεια ο προπονητής Γιώργος Μάνταλος προτίμησε πιο βαρύ σχήμα και έδωσε την ευκαιρία στη Δραπετσώνα να κινηθεί πιο άνετα και να ανέβει. Ημίχρονο 36-27.
Το 3ο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενουμένους οι οποίοι έδειξαν τα δόντια τους και προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο 3ο λεπτό της περιόδου με την ΝΕΜ να ξαναπαίρνει το προβάδισμα αλλά τελικά να εξανεμίζεται η διαφορά και η περίοδος να λήγει με ισόπαλο αποτέλεσμα 45-45, αλλά το επί μέρους σκορ να είναι το καταλυτικό 9-18. Την παρτίδα σε αυτήν την περίοδο έσωσαν οι Μαρούγκας (7π) και ο Θεοδόσης από τον πάγκο (5π) με ένα τρίποντο γκολ-φάουλ.nem_drapetswna_3_550
Με την ψυχολογία ανεβασμένη η Δραπετσώνα μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο αποφασισμένη για όλα και προηγήθηκε στο μεγαλύτερο μέρος του με τη διαφορά υπέρ της να φτάνει τους 4 πόντους ενώ η μεγαλύτερη διαφορά υπέρ της ΝΕΜ έφτασε τους 5 πόντους.
32 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και ενώ η Δραπετσώνα προηγείτο με 60-62 ο προπονητής της έκανε ένα δώρο στη ΝΕΜ. Δέχτηκε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία στον διαιτητή με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να κερδίσουν μια ελεύθερη βολή την οποία μετέτρεψε σε πόντο ο Καραποστόλου (61-62)
13 δεύτερα πριν τη λήξη ο Καραποστόλου υποπίπτει στο 5ο φάουλ και αποβάλλεται. Μία βολή μέσα 61-63.
7.2 δεύτερα πριν τη λήξη ο Μαρούγκας με εξαιρετική ψυχραιμία βάζει δύο βολές σε φάουλ που δέχεται και φέρνει το ματς στην παράταση.
Στην παράταση, χωρίς πλέον τον Καραποστόλου, και το επί μέρους αποτέλεσμα  10-6 οι σκόρερς έχουν ως εξής. Για την ΝΕΜ Κοντόπουλος ένα τρίποντο, ένα τρίποντο και ένα δίποντο, Γιατράκος ένα δίποντο.
Για τη Δραπετσώνα Μούστα δύο δίποντα, Χεργκελετζής δύο ελεύθερες βολές.nem_drapetswna_2_550

*** Η ΝΕΜ στερήθηκε των υπηρεσιών του τραυματία Αθανασόπουλου
*** Ο Καράμπελας ο οποίος σκοράρησε 6 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο έμεινε στον πάγκο μέχρι το τέταρτο όπου μπήκε  αλλαγή για μικρό χρονικό διάστημα
*** Ο Μπίμπας με ελάχιστη συμμετοχή, στο 4ο δεκάλεπτο με δύο υπερβολικές πιέσεις ανέκοψε τις αντεπιθέσεις του ΔΑΣ
*** Ο Μάνταλος εφάρμοσε συχνά σε κρίσιμα σημεία σύστημα βραχύχρονων διπλών αλλαγών ανάλογα με άμυνα ή επίθεση.
*** Ο Καραποστόλου αποβλήθηκε με 5 φάουλ σε αυτό και στο προηγούμενο ματς
*** Ο ΔΑΣ είχε πολυφωνία στην επίθεση και ήταν εύστοχος από την περιφέρεια
*** Επόμενος αγώνας 24/10  Τράχωνες/Άλιμος  –  ΝΕΜ, γήπεδο κλειστό Αλίμου, ώρα 21:00nem_drapetswna_4_550

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 16-14, 9-18, 18-18, παράταση 10-6
Διαιτητές: Παπαφωτίου Π., Τσάτσης Π. Γκάνης Α.
Γραμματεία: Παπασαρή, Λεουτσάκος, Ντεμελής
Γιατρός: Σ. Πιλίλης

ΝΕΜ (Γ. Μάνταλος, Τ. Υφαντής): Τουμπανιάρης, Κοντόπουλος 11(1), Αβραμίδης 2, Μαρούγκας 23(2), Δημάκος, Καραποστόλου 13(1), Θεοδόσης 5(1), Γιατράκος 6, Καράμπελας 6, Μπίμπας, Μήτσος, Σταυριανόπουλος 7(1)

ΔΑΣ Δραπετσώνα (Καλλιπολίτης): Πετρόπουλος 4(1), Αρμανίδης, 10(2), Καρέλας 5(1), Μούστα 7, Χεργκελετζής 6, Κατσούρης 23(1), Πεζιρκιανίδης, Βράκας 6(1), Ραλλάι 8(1), Υζελλάι, Βλάμηςnem_drapetswna_5_5508