Έδειξε χαρακτήρα η ΝΕΜ στη Μάνδρα και απέδρασε με το ροζ φύλλο νικώντας τον Μανδραϊκό με 95-90 στην παράταση, κανονική διάρκεια 86-86.

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο όπου και οι δύο ομάδες έπαιξαν νευρικά με λάθη και αστοχίες, στο δεύτερο τα έδωσαν όλα αλλά η ΝΕΜ άντεξε. Παρόλο που στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου έφθασε να προηγηθεί με 16 πόντους διαφορά, ο Μανδραϊκός ροκάνισε τη διαφορά και να φθάσει στο 83-84 δέκα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.
Μοιραίος παίκτης ο Ροδοστόγλου ο οποίος έχασε το layup στην αρχή της επίθεσης και στην αντεπίθεση ο Λάκκας κέρδισε φάουλ και έβαλε μέσα και τις δύο βολές.
Το σκορ διαμορφώθηκε στο 83-86 αλλά το ρεζερβουάρ του Μανδραϊκού είχε αναθυμιάσεις από καύσιμα και ο Καραμπάτσος στέλνει τις ομάδες στην παράταση με τρίποντο σε χρόνο 0.
Πιό ψύχραιμη η ΝΕΜ στην παράταση, κυριάρχησε με σκορ 9-4 και πανηγύρισε τη νίκη η οποία την έφερε από την κόλαση στον παράδεισο αφού σε τυχόν ήττα θα μιλούσαμε και πάλι για παιχνίδι της μιας επίθεσης.

Μετά τη λήξη οι κυανόλευκοι μοιράστηκαν το συναίσθημα της νίκης με τις δεκάδες των οπαδών τους οι οποίοι για μια ακόμα φορά ήταν περισσότεροι σε αριθμό από τη γηπεδούχο ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 20-15, 19-33, 28-15, παράταση 4-9

Διαιτητές: Τσώνος, Πολυχρόνης, Κούλης Χ.
Παρατηρητής: Αλετράς
Γραμματεία: Θεοχαρίδης, Γεωργουλάκος, Παπαδάτος

Μανδραϊκός (Κατσούνης, Καλλιάς): Χάνιας 1, Γεωργίου 19(5), Λυτόπουλος    14, Καραμπάτσος 15(4), Μαλτέζος 1, Μαρούγκας, Ροδοστόγλου 16(1), Τσιάκος 6, Βεσκούκης 16(1), Γκουαλτιέρι 2

ΝΕΜ (Μάνταλος, Υφαντής): Κοντόπουλος 6, Σπυρόπουλος 15(3), Ψαρόπουλος 20(4), Παπαντωνάκος 8, Σάλεχ 19(2), Κασπίρης 3(1), Βούρτσης, Μαλούκος 5, Λούκας       6(1), Λάκκας 13