Με άνεση πέρασε και από τη φάση των οκτώ του Κυπέλλου ΕΣΚΑΝΑ η ΝΕΜ όπου αν και τυπικά γηπεδούχος, στο κλειστό Σοφία Μπεφόν του Παλαιού Φαλήρου νίκησε τον τοπικό ΑΟΠΦ με 83-60, ημίχρονο 49-30.

Ο αγώνας αγώνας ήταν ψυχοθεραπεία για τους Μεγαρείς οι οποίοι προήλθαν από την οδυνηρή ήττα από τον Ιωνικό Νέας Φιλαδέλφειας και την Κυριακή υποδέχονται το Αιγάλεω. Αδιαμφισβήτητο φαβορί η ΝΕΜ στο γύρο των οκτώ έναντι του Παλαιού Φαλήρο το οποίο καλπάζει αήττητο για την άνοδό του στην Γ΄εθνική επέβαλε το ρυθμό της και τρίτο δεκάλεπτο είχε πετύχει νταμπλ σκορ, 60-30.
Εκτός αποστολής οι Σπυρόπουλος, Στεφάνου και Πέτρουλας ενώ χρόνο πήραν οι Βούρτσης, Μπίμπας και στα τελευταία λεπτά οι Παπασπύρος και Μαργέτης. Μάλιστα ο Μπίμπας πέτυχε ατομικό ρεκόρ πόντων 15 (ένα τρίποντο) και αποθεώθηκε από συμπαίκτες και οπαδούς.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 25-14, 14-10, 20-20

Διαιτητές: Πηλοΐδης, Δελαγραμμάτικας
Παρατηρητής: Κ. Τσίχλας
Γραμματεία: Δημακοπούλου, Τοβήλ, Μούλτση

ΝΕΜ (Μάνταλος, Ζιάκας): Μπίμπας 15(1), Κοντόπουλος 11(1),  Παλαιοχωρίτης 2, Ζακυνθινός 10, Μπαλάφας 3(1), Αβραμίδης 9, Βούρτσης 5(1), Μαλούκος 15, Θέος 6, Σιδέρης 7, Παπασπύρος, Μαργέτης

ΑΟ Π. Φαλήρου (Παπαδάτος, Καμαριώτης): Βϊδάκης 9(1), Τσελέμπης, Πρόγκας 7(1), Κοκκαλιάς 2, Τσορμπατσίογλου 15(2), Τσιπίδης 10, Λάμπρου, Καράμπελας 2, Μελισσουργός 2, Φιρκάσης, Καψαρίνης 6, Εξηνταβελώνης 7