Απίθανη εξέλιξη με σχεδόν ολική ανατροπή στο σκορ είχε το ματς της πρεμιέρας του πρωταθλήματος ΕΠΣΔΑ στα Μέγαρα μεταξύ του Βύζαντα και του Ακράτητου.
Ένα ματς στο οποίο στο 88΄ο Βύζας βρέθηκε να χάνει με 2-0 και στα επόμενα 8 λεπτά να διαμορφώνει το τελικό σκορ σε 2-2.

Και οι δύο ομάδες διεκδίκησαν με πάθος τη νίκη και φυσιολογικά φάνηκε να γέρνει η πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενουμένων οι οποίοι βρέθηκαν να προηγούνται με 1-0 στο 38΄ με άπιαστο σουτ του Παρασίδη και αργότερα μοιραίου παίκτη.
Αν και ο Βύζας διατήρησε την υπεροχή κατά την μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, μετά από το 30΄ ξέμειναν οι ποδοσφαιριστές του από δυνάμεις και ο Ακράτητος πήρε πρωτοβουλίες οι οποίες κατέληξαν στ γκολ το οποίο ξεκίνησε από κτύπημα πέναλτι και σκοράρισμα με κεφαλιά.
Μάλιστα στο 43΄ ο δείκτης θα είχε ανέβει στο 2-0 όταν ο πρωτοεμφανισθείς τερματοφύλακας των κιτρινόμαυρων Κατσικούρης δεν είχε αποκρούσει άπιαστο σουτ του Μανασίδη από μέση απόσταση.
Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε όπως το πρώτο με άκαρπη πρωτοβουλία του Βύζαντα αλλά και το πολύ καλά οργανωμένο και επικίνδυνο παιχνίδι του Ακράτητου.
Σύρραξη επικράτησε αμέσως μετά το 73΄ όταν ο διαιτητής Ντάουλας απέβαλε τον σκόρερ Παρασίδη για επικίνδυνο μαρκάρισμα επί του Μάλη. Ο αγώνας διακόπηκε για 7 λεπτά και κατά τη διάρκεια των διαπληκτισμών αποβλήθηκαν οι Μάκης Πανταζή, γενικός αρχηγός των γηπεδούχων και Κώστας Μπαλής γενικός αρχηγός των φιλοξενουμένων.
Με αριθμητική υπεροχή οι Βύζας πίεσε στο μισό γήπεδο αλλά με ανοικτή την άμυνα ο Σερέπας δέχτηκε προωθημένη σέντρα από τον Μανασίδη και περνώντας τους δύο εναπομείναντες οπισθοφύλακες, Εμετό και Δέσκο πλασάρισε από μακριά τον Κατσικούρη γράφοντας το 0-2 στο 88΄.

ΟΙ ΑΔΕΛΦΟΙ ΚΛΩΝΑΡΗ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΙΣΟΦΑΡΙΣΗ
Η πίεση του Βύζαντα εξακολούθησε σε όλο το υπόλοιπο διάστημα με τους παίκτες του να πιέζουν από παντού και να μένουν στην αντίπαλη περιοχή το περισσότερο διάστημα.
Το 1-2 έκανε ο Γιώργος Κλωνάρης με κοντινό σουτ στο 91΄.
Το 2-2 έκανε ο Πάρης Κλωνάρης με κεφαλιά στο 94΄ μετά από εξαιρετικό κτύπημα κόρνερ του Χάρμπαλη.

Να σημειωθεί ότι ο Χάρμπαλης ήταν επιλογή του Στασινόπουλου να κτυπάει όλα τα στημένα μετά το 70΄.

Το ισόπαλο αποτέλεσμα είχε πολύ θετικό ψυχολογικό αντίκτυπο στον Βύζαντα ο οποίος πριν την έναρξη του πρωταθλήματος βρέθηκε με την πλάτη στο καναβάτσο αφού αποκλείστηκε από το κύπελλο από την πρώτη φάση και άλλαξε προπονητή.
Η εικόνα της ομάδας στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος ήταν διαφορετική από αυτή του κυπέλλου γεγονός το οποίο αποδίδεται στην ψυχολογική τόνωση και στην ικανότητα του νέου τεχνικού Βασίλη Στασινόπουλου.

Αλλά και ο Ακράτητος αποτελεί ένα εξαιρετικό σύνολο το οποίο το μόνο βέβαιο είναι ότι θα πρωταγωνιστήσει στο φετινό πρωτάθλημα.

Διαιτητής: Ντάουλας
Βοηθοί: Σαββόγλου, Κρέτσιμος
Παρατηρητής αγώνα: Β. Ντζελέπης
Γιατρός: Κ. Οικονομόπουλος

Βύζας (προπονητής Βασίλης Στασινόπουλος): Κατσικούρης, Δέσκος, Χάρμπαλης, Εμετό, Κλωνάρης Π., Κουρκούτης, Λάλας (87΄ Παναγιωτόπουλος), Κλωνάρης Γ., Δρίτσας, Διονυσόπουλος, Καζάλας (66΄ Μάλης)
Αναπληρωματικοί: Τσίγκρης, Ξενάκης, Πανταζής, Μήτσος, Βασίλαινας

Ακράτητος (προπονητής Κυριάκος Μίχας): Αλεξόπουλος, Ρόδης Λ., Θεοδωρής, Νομικός, Σιακαβάρας, Παρασίδης (73΄ κόκκινη κάρτα), Σερέπας, Κουκούλης (58΄ Ρόδης Δ.), Τσιγγόπουλος, Γεωργιάδης, Μανασίδης (89΄ Λούντζης)
Αναπληρωματικοί: Καπουράνι, Νάκα, Νταή, Ιωάννου, Τζάνος