Ισόπαλο 0-0 έληξε το πρώτο ματς Μεγαρικός – Ακράτητος για την πρώτη φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΔΑ 2020 – 2021, την Κυριακή 13 Σεπτεμβρίου.
Σε ένα ματς, γήπεδο Νέας Περάμου, στο οποίο ο Ακράτητος δικαιούταν τη νίκη, ο Μεγαρικός παρέταξε γρανιτένια άμυνα η οποία στάθηκε αποφασιστικά εμπόδιο στα επθετικά κύματα των φιλοξενουμένων καθώς και ένα επιθετικότερο πρόσωπο στο Β ημίχρονο όπου έκανε ευκαιρίες.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν όλο του Ακράτητου ο οποίος δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και είχε ένα δοκάρι.
Το δεύτερο ημίχρονο, μετά την αποβολή του Κοντιζά στο 55ο λεπτό, ο Μεγαρικός μπόρεσε να εξισορροπησει και να δημιουργήσει ευκαιρίες.

Φάσεις:
6′ Κερδίζει φάουλ ο Ακράτητος έξω από την μεγάλη περιοχή του Μεγαρικού. Εκτελεί ο Κοντιζά, πιο ψηλά απ’ όλους ο Λουβέρδης στέλνει καρφωτή κεφαλιά άουτ
6′ στην αντεπίθεση ο Μεγαρικός, συρτό σουτ του Στέφα μόλις άουτ
20′ διαγώνιο σουτ ο Ρεμούνδος δοκάρι στο αριστερό Γ του Χαμηλού, στην επιστροφή εξ επαφής σωζει σουτ του Μιχαήλ σε κόρνερ ο τερματοφύλακας του Μεγαρικού
25′ Σουτ εξ επαφής των επιθετικών του Ακράτητου και πάλι σε κόρνερ ο Χαμηλός
27′ Στημένη φάση, εκτελεί φάουλ (κερδισμένο από τον Κοντιζά) ο Λίτσης, η μπάλα ξυστά άουτ από το οριζόντιο δοκάρι του Χαμηλού
28′ Στην κόντρα αντεπίθεση ο Μεγαρικός, ταχύτατος ο Στέφα, εξουδετερώνεται αποτελεσματικά σε τετ α τετ φάση από τον τερματοφύλακα Παππά
40′ Ευθύβολο σουτ του Καριατλή μπλοκάρει σταθερά ο Χαμηλός
44′ εκτέλεση στα γρήγορα φάουλ ο Ακράτητος, σε πλεονεκτική θέση ο Τσιγγόπουλος εκτελεί βιαστικά και στέλνει τη μπάλα άουτ.
46′ Σώζει ο Καριατλής σε κόρνερ προ του Σερταρίδη
49′ Διαγώνιο σουτ του Παντελίδη άουτ
55′ Αποβολή του Κοντιζά με απευθείας κόκκινη κάρτα. Στο φύλλο αγώνα ο διαιτητής Βάτσιος σημείωσε ότι δέχτηκε απειλή από τον ποδοσφαιριστή.
66′ Κερδισμένο φάουλ από τον Τσολιάκο εκτός περιοχής, εκτελεί ο Γκελάι, αποκρούει ο Παππάς
71′ Εκπληκτική παράλληλη προς το τέρμα σέντρα του Λίτση, η μπάλα μερικά χιλιοστά μακρύτερα από το κεφάλι του Τσιγγόπουλου ο οποίος χάνει μοναδική ευκαιρία να σκοράρει
87′ Σουτ ο Ρούμπος, η μπάλα μόλις άουτ
90+ Η καλύτερη ευκαιρία του Μεγαρικού αλλά και του αγώνα, σέντρα από δεξιά ο Γκελάι μόνος του προ κενής εστίας ο Παντελίδης δεν προλαβαίνει να στείλει με προβολή τη μπάλα στα δίχτυα

Διαιτητής: Α. Βάτσιος
Βοηθοί: Μ. Δημόπουλος, Χ. Παύλος
Παρατηρητής αγώνα: Στ. Τσακαλίδης
Γιατρός: Χρ. Πέγκος

Μεγαρικός (Γιώργος Χατζής): Χαμηλός, Τσολιάκος (68′ Κουτσουμπής), Χριστοδουλίδης (87′ Χατζηάδης), Ελέζι (46′ Χιώτης), Πατσιονίδης, Πέππας, Παντελίδης, Μανώλης, Στέφα (46′ Σερταρίδης), Γκελάι, Δέσκος (62′ Μητρόπουλος)
Αναπληρωματικοί: Μωραΐτης, Ανδρέου, Χατζής, Γιουρούκος

Ακράτητος (Χάρης Κοπιτσής): Παππάς, Μιχαήλ (77′ Στεργιανός), Λίτσης, Σταυρόπουλος, Νομικός, Καριατλής, Κοντιζάς, Λουβέρδης, Καραγιάννης, Τσιγγόπουλος (75′ Ρούμπος)
Αναπληρωματικοί: Βασίλης, Μουζάκης, Δαμουράς, Κωνσταντινίδης, Σοπίδης