Νικητής απέδρασε το Σάββατο από το γήπεδο της Παραλίας Ασπροπύργου ο Βύζας με σκορ 1-3 επί του τοπικού Αίαντα.
Η ομάδα του Βύζαντα παρουσιάστηκε με δύο πρόσωπα.
Το μεν ανούσιο και επικίνδυνο γι’ αυτόν και αναποτελεσματικό πρώτο ημίχρονο, το δε ουσιαστικό και αποτελεσματικό δεύτερο.
Το ματς έγινε στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α’ κατηγορίας ΕΠΣΔΑ το Σάββατο 1 Απριλίου.

Το ματς διαβάστηκε από δύο απόψεις. Από τη μία ο Αίας ο οποίος έπαιζε μια κατηγορία, από την άλλη ο Βύζας έπαιζε για το όνομά του.

Το πρώτο ημίχρονο ο Βύζας έπαιξε φλύαρο, ανούσιο παιχνίδι κέντρου και πίεσε ελάχιστα τον αντίπαλο τερματοφύλακα Κατσαπρίνη παρά το ότι ο Αίαντας έπαιζε με αντεπιθέσεις.
Στο 10΄ από στημένη φάση ήλθε η πρώτη απειλή εις βάρος του Βύζαντα με απευθείας κτύπημα φάουλ του Καζαντζή ο οποίος έστειλε τη μπάλα στην γωνία που κάλυπτε το τείχος και ο Ανδρέου έδιωξε με υπερένταση.
Στο 12΄ ο Μαυρονάσος έκανε την πρώτη ευκαιρία με αριστερό ευθύβολο σουτ το οποίο εξουδετέρωσε ο τερματοφύλακας του Αίαντα.
Στο 20΄ φάση στημένη και πάλι ο Καζαντζής στέλνει ψηλοκρεμαστό σουτ το οποίο παραλίγο να ξεγελάσει τον Ανδρέου.
Στο ίδιο λεπτό ο Ρετζέπης γράφει το 1-0 με μακρινό ευθύβολο σουτ
Στο 34΄ο Γ.Π. Κουφής έκανε τη δεύτερη αξιόλογη ευκαιρία, σουτ πλασέ που εξουδετέρωσε ο Κατσαπρίνης
Στο 36΄ έμεινε ελεύθερος ο Νικόκα ο οποίος σουτάρησε αλλά έστειλε τη μπάλα μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ανδρέου.
Στο 39΄ ο Βουρνάζος μπαίνει αλλαγή στη θέση του Γ.Ι. Κουφή και παίρνει θέση στο κέντρο της επίθεσης.
Στο 44΄ σωτήρια επέμβαση του Ανδρέου στα πόδια του επερχόμενου Ρούπα.

Στο ημίχρονο ο Γιάννης Μπότσης έβαλε τις φωνές στους παίκτες του όντας βέβαιος ότι το παιχνίδι ήταν στα μέτρα του.

49΄ η ισοφάριση 1-1 από πλασέ σουτ του Βουρνάζου ο οποίος δέχτηκε σέντρα από τον Λάλα
60΄ 1-2 από τον Γ.Π. Κουφή ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την άστοχη προσπάθεια του Κατσαπρίνη
77΄ ο Γ.Π. Κουφής πηδάει πιο ψηλά από όλους αλλά στέλνει τη μπάλα με κεφαλιά μόλις άουτ
82΄ ευθύβολο σουτ του Ρούπα, αστόχησε
86΄παραλίγο να γίνει το τσαφ όταν ο Αμπαζάι έστειλε διαγώνιο παράλληλο σουτ το οποίο εξοστρακίστηκε στο οριζόντιο δοκάρι του Ανδρέου
Στο ίδιο λεπτό ο Γκουγκούλης, είχε αντικαταστήσει τον τραυματία Γκάτζιο, έκανε δύο ευκαιρίες. Η μια ήταν άστοχη αλλά η δεύτερη εύστοχη.
Έγραψε το 1-3 εκμεταλλευόμενος ασθενή απόκρουση του Κατσαπρίνη μετά από κοντινό σουτ του Γ.Π. Κουφή.