Αγχωτική και δύσκολη νίκη επί του ΠΑΟΚ Μάνδρας πέτυχε ο Βύζας Μεγάρων με 3-0 στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α΄ κατηγορίας ΕΠΣΔΑ.
Παρά την έκταση της νίκης ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι των κιτρινόμαυρων εναντίον των πολύ καλά διαβασμένων και στημένων παικτών του ΠΑΟΚ Μάνδρας.
Αφού είδαν το χάρο με τα μάτια τους στις αρχές του Β΄ ημιχρόνου και με σωτήρα τον τερματοφύλακα Κατσικούρη, το γκολ στο 68΄ από τον σεντερ μπακ Κώστας Χατζηπαπά ήλθε ήλθε σαν λύτρωση.
Το 1-0 είχε καταλυτική επίδραση τόσο στους γηπεδούχους οι οποίοι συνέχισαν το σκοράρισμα και τις ευκαιρίες ως το τέλος του αγώνα όσο για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι είδαν τις ευκαιρίες τους στο 54΄ με τον Λογκαράκη και στο 55΄ με τον Κοπαλά να περνούν άκαρπες.

Το πρώτο ημίχρονο πέρασε με ελαφρά υπεροχή των κιτρινόμαυρων έως το 30΄ η οποία όμως εξισορροπήθηκε από τους φιλοξενούμενους οι οποίοι στο υπόλοιπο παιχνίδι έπαιξαν τους γηπεδούχους στα ίσια.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με επιθετικές πρωτοβουλίες του ΠΑΟΚ οι οποίες εξαπολύθηκαν κατά κύματα έως το 68΄ όπου δέχτηκαν το πρώτο γκολ.

Φάσεις και γκολ
4΄ πλασέ του Δρίτσα προ κενής εστίας, άστοχη έξοδος του τερματοφύλακα Spahija, προ της τελικής γραμμής έσωσε με αυτοθυσία ο Πλάτανος.
19΄ παράλληλη σέντρα σαν κοντινό κόρνερ του Δέσκου από αριστερά, πέρασε μπροστά από τρεις επιθετικούς του Βύζαντα αλλά σπαταλήθηκε
31΄ σέντρα διαγώνια από δεξιά ο Παναγιωτόπουλος, πέρασε ξυστά από το δεξιό κάθετο δοκάρι του αντίπαλου τερματοφύλακα
32΄ επέλαση του Γ. Κακοσίμου, πέρασε μέσους και αμυντικούς αλλά η τελική του ήταν πολύ άστοχη
34΄ διπλή ευκαιρία του ΠΑΟΚΜ με τον Κοπαλά στην πρώτη έσωσε βέβαιο γκολ ο Κατσικούρης, το ρημπάουντ στον ίδιο επιθετικό ο οποίος έστειλε τη μπάλα μόλις άουτ.
40΄ ευθύβολο διαγώνιο σουτ του Γ. Κλωνάρη έξυσε το δεξιό κάθετο δοκάρι του Spahija.
54΄ κεφαλιά του Λογκαράκη σε στημένη φάση αποκρούει σωτήρια ο Κατσικούρης
55΄ Άπιαστο σουτ ο Κοπαλάς εξουδετερώνεται με σταθερότητα από τον Κατσικούρη
59΄ δύο απανωτές ευκαιρίες από τον Παναγιωτόπουλο από τη μικρή περιοχή καταλήγουν άουτ
61΄ προ του Κατσικούρη ο Γ. Κακοσίμος στέλνει τη μπάλα άουτ
68΄ 1-0 από τον σέντερ μπακ Χατζηπαπά ο οποίος έχει οδηγίες στις στημένες φάσεις να κατεβαίνει στην αντίπαλη περιοχή. Προηγήθηκε κεφαλιά του Δρίτσα την οποία απέκρουσε με υπερένταση ο Spahija και ο Χατζηπαπάς στέλνει το ρημπάουντ στα δίχτυα με ισχυρό κοντινό σουτ.
Το 1-0 επιδρά καταλυτικά στην ψυχολογία και στο παιχνίδι του Βύζαντα.
70΄ βαθιά σέντρα του Γ. Κλωνάρη, μόνος του ο Δέσκος διαγώνιο σουτ μόλις άουτ
73΄ σέντρα από δεξιά του Κουρκούτη, μόνος ο Δρίτσας προ του αντίπαλου τερματοφύλακα σουτάρει απελπιστικά άουτ
74΄ 2-0 από τον Άγγελο Πανταζή. Είχε προηγηθεί μαχητική διεκδίκηση της μπάλας και προώθηση από τον Γ. Κλωνάρη ο οποίος χρεώνεται το «μισό» γκολ, μοιράζει στον Πανταζή ο οποίος εκτελεί με κοντινό σουτ.
88΄ ο Δρίτσας εκμεταλλεύεται την σέντρα ακριβείας του Κουρκούτη γράφει το 3-0