Ένα ημίχρονο επιθετικού παιχνιδιού και ένα γκολ χρειάστηκε ο Βύζας για να αναγκάσει τον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος Μανδραϊκό στην πρώτη του φετινή ήττα στο παιχνίδι της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α΄ ΕΠΣΔΑ.
Με σκορ 1-0 ο Βύζας, στην έδρα του, συνέχισε το μίνι σερί των νικών πετυχαίνοντας το πέμπτο στη σειρά τρίποντο και έδειξε ότι με σκληρή δουλειά και ομαδικότητα μπορεί να προετοιμάσει ένα σύνολο το οποίο θα πρωταγωνιστήσει στην επόμενη αγωνιστική περίοδο.

Οι κιτρινόμαυροι στάθηκαν τόσο καλά όσο χρειάστηκε ώστε να υπερασπιστούν το γκολ του Δρίτσα στο 9΄ και να κρατήσουν ανέπαφη την εστία τους.

Η ομάδα του Μάκη Πανταζή με επιθετικό προσανατολισμό από την αρχή δημιούργησε νωρίς προβλήματα στην άμυνα του Μανδραϊκού και στο 9΄ ο συνδυασμός Κουρκούτη – Δρίτσα οδήγησε τον δεύτερο να σκοράρει από θέση τετ α τετ με τον τερματοφύλακα.

Η συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου συνεχίστηκε με τον Βύζα να έχει ελαφρά υπεροχή έως το ημίωρο και με πίεση σε όλο το γήπεδο να οδηγεί τους επιθετικούς του Μανδραϊκού σε λάθη τα οποία οδήγησαν τους γηπεδούχους παρά λίγο στο δεύτερο γκολ χωρίς όμως να το πετυχαίνουν.
Στο 15΄ ο Δρίτσας είχε την ευκαιρία να καθαρίσει το ματς όταν σε μια φάση και πάλι τετ α τετ με τον τερματοφύλακα Μπαλασάκη έστειλε τη μπάλα στα πόδια του και στη συνέχεια κόρνερ.
Στο 17΄ φάουλ έξω από την περιοχή που κτύπησε ο Μουσκάι πέρασε ανεκμετάλλευτο.
Στο 18΄ ο Μανδραϊκός στάθηκε άτυχος αφού τραυματίστηκε ο Γεωργιάδης, ένας από τους καλύτερους επιθετικούς του πρωταθλήματος.
Ο Γεωργιάδης αντικαταστάθηκε από τον Ιβάνωφ ο οποίος στο 36΄ έφτασε πολύ κοντά στο γκολ με κεφαλιά αλλά απέκρουσε αποτελεσματικά ο Ανδρέου.
Ο ίδιος παίκτης ηττήθηκε από τον Ανδρέου όταν έστειλε δύσκολη κεφαλιά προς την εστία του Βύζαντα μετά από σέντρα ακριβείας του Τούση.

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκει στον Μανδραϊκό ο οποίος πίεσε πολύ, δημιούργησε ευκαιρίες και απέκτησε αριθμητική υπεροχή στο 86΄ μετά την αποβολή του Μουσκάι για επικίνδυνο παιχνίδι, απευθείας κόκκινη κάρτα.
Στο διάστημα ο Βύζας διακρίθηκε αμυντικά με επικεφαλής τον Εμετό και με αντεπιθέσεις οι οποίες όμως δεν είχαν αποτέλεσμα.
Από τις επιθέσεις κατά κύματα του Μανδραϊκού ξεχωρίζουμε αυτή στο 78΄ με την κεφαλιά του Ιβάνωφ ο οποίος εκμεταλλευόμενος ασθενή απόκρουση του Ανδρέου έστειλε τη μπάλα μόλις άουτ.
Στο 80΄ ευθύβολο σουτ-βολίδα του Τύρπου απέκρουσε με υπερένταση ο Ανδρέου.
Και η ευκαιρία του αγώνα στο 89΄ όταν ο Έβερετ μπήκε στην περιοχή από δεξιά, μόνος με τον Ανδρέου δεν κατορθώνει να τον πλασάρει αφού ο τελευταίος έσωσε με τα πόδια.
Στη φάση αυτή κόλλησαν οι αμυντικοί του Βύζαντα οι οποίοι θεώρησαν ότι ο αμυντικός του Μανδραϊκού βρισκόταν σε θέση οφσάιντ.

Ο Σταθόπουλος έδειξε 5 λεπτά καθυστέρηση και στο διάστημα αυτό παρά την ασφυκτική πίεση των φιλοξενουμένων οι γηπεδούχοι άντεξαν και κράτησαν το σκορ της νίκης.

Διαιτητής: Σ. Σταθόπουλος
Βοηθοί: Κ. Φαρμάκης, Γ. Κρέτσιμος
Παρατηρητής: Νίκος Μπίμπας
Γιατρός: Κώστας Οικονομόπουλος

Βύζας (προπονητής Μάκης Πανταζής): Ανδρέου, Μάλλης, Μουσκάι, Μήτσος, Εμετό. Κουρκούτης, Δρίτσας, Καραγιάννης, Λάλλας (69΄ Τζουμάκας), Κλωνάρης, Δέσκος (90΄ Τσίγκρης)
Αναπληρωματικοί: Κατσικούρης, Γκοσδής, Πανταζής, Χατζής, Φρυγανάς

Μανδραϊκός (προπονητής Θεόφιλος Καλύβας): Μπαλασάκης, Τοπτίδης, Θεοδωρόπουλος, Έβερετ, Σταυρόπουλος (74΄ Κούστας), Τύρπος, Βούκα (68΄ Μπούσης), Χόρβατ, Μονέ (82΄ Γκίνης), Τούσης, Γεωργιάδης (24΄ λ. τρ. Ιβάνωφ)
Αναπληρωματικοί: Βλαχόπουλος, Πορανίδης, Καμπάσης

*** Στη σκεπαστή του δημοτικού γηπέδου Μεγάρων είδαμε τα μέλη του διοικητικού συμβουλίου της ΕΠΣΔΑ Μάκη Πάνο, Γιάννη Στάθη και Κώστα Διολέτη