ΝΕΜ - Ελευθερία Μοσχάτου

Ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αδικοχαμένου αθλητή του ΟΚΕ Αναστάση Νάση

Αναπάντεχη ήττα της ΝΕΜ στην έδρα της στο σημερινό ματς με την Ελευθερία Μοσχάτου. Σκορ 76-82, ημίχρονο 36-37.
Η ΝΕΜ έπαιξε το παιχνίδι της μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά η πλάστιγγα έγειρε υπέρ των φιλοξενουμένων και στα τρία επόμενα δεκάλεπτα.
Οι γηπεδούχοι υστέρησαν στην άμυνα και στο τρίτο δεκάλεπτο έφθασαν να χάνουν με 12 πόντους διαφορά.
Το αντίδοτο μαν του μαν έφερε το παιχνίδι στα ίσια, 62-62 στην αρχή του τετάρτου δεκαλέπτου και το παιχνίδι πήγαινε πόντο – πόντο με εναλλαγές στην πρωτοπορία ως και το 1:49 πριν τη λήξη.
Από εκεί και πέρα μερικά κλεψίματα των παικτών της Ελευθερίας και η αστοχία των παικτών της ΝΕΜ σε κρίσιμα σημεία διαμόρφωσαν το τελικό 76-82.

Η Ελευθερία Μοσχάτου έδειξε ένα πολύ καλό σύνολο το οποίο είχε καλή κίνηση, τρέξιμο και τον εξαιρετικά φορμαρισμένο Πέττα ο οποίος ήταν ο κινητήριος μοχλός της νίκης.
Η ήττα της ΝΕΜ δεν ήταν καθοριστική αλλά ήταν ένα καμπανάκι αφού τώρα βρίσκεται μόλις έναν βαθμό επάνω από την ζώνη υποβιβασμού.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 16-20, 18-25, 22-22
Στον αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αδικοχαμένου καλαθοσφαιριστή του ΟΚΕ Αναστάση Νάση.

Διαιτητές: Στρέμπας, Κοτσώνης
Γραμματεία: Παπαδάτος, Κουτσομήτρος, Μοσκόβης
Ιατρός: Σ. Πιλίλης

ΝΕΜ (Παπαδόπουλος, Μαργέτης): Προσελέντης 9, Δασκαλούδης 16, Αβραμίδης 12(1), Κουλουριώτης 9(3), Ραφαηλίδης, Μακρυγιάννης, Θεοδόσης 18(1), Παρασκευόπουλος 9(1), Μαργέτης, Κόμπουλης 3, Μήτσος Κόλα

Ελευθερία Μοσχάτου (Τσαραπατσάνης, Παπαναστασίου): Νικολαΐδης, Γιαννόπουλος 13(2), Παυλιάς 6, Δέλλιος 22(4), Πέττας 28(2), Τσαραπατσάνης, Τζαφέρης 4, Μαυρίδης 2, Πέτσης 3, Νικολάου 3, Κουμάρ, ΠαπακωνσταντίνουΝΕΜ - Ελευθερία Μοσχάτου