Βύζας Παναργειακός

Ο διαιτητής Τζουανόπουλος, οι βοηθοί Γκοτσόπουλος και Οικονόμου. Αρχηγός Βύζαντα Στρατάκης. Αρχηγός Παναργειακού Λιόσης

Ματς για γερά νεύρα και αλλά και με ωραίο θέαμα αυτό της 18ης αγωνιστικής όπου  Βύζας και Παναργειακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1.
Ο Παναργειακός προηγήθηκε στο σκορ από το 6Ο  λεπτό με γκολ του Κατσικοκέρη και χρειάστηκε να παιχτούν 87 ακόμα λεπτά αγώνα για να ισοφαρίσει ο Βλάχος με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά.
Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναργειακός είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού αφού ο Βύζας παρουσίασε αμυντικές και γενικότερα ανασταλτικές αδυναμίες.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βύζας παρουσιάστηκε με ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο και στο μεγαλύτερο μέρος του είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων.
Σε αυτό συνετέλεσε και η αμυντική διάταξη του Παναργειακού ο οποίος προτίμησε να διασφαλίσει το 0-1. Τυχόν διεύρυνση θα αναζητείτο με αντεπιθέσεις για τον λόγο ότι ο Βύζας είχε πλασαριστεί στην αντίπαλη περιοχή αφήνοντας κατ’ ανάγκη κενά στις αμυντικές γραμμές του.Βύζας Παναργειακός

Στο πρώτο ημίχρονο παίχτηκε  περισσότερο παιχνίδι κέντρου και δεν υπήρξαν άλλες κλασικές ευκαιρίες  πέρα από το γκολ των φιλοξενουμένων.

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκει στον Βύζαντα. Οι κιτρινόμαυροι είχαν την πρώτη αξιόλογη ευκαιρία στο 58΄ όταν σουτ του Σελμανάι απέκρουσε με υπερένταση σε κόρνερ ο τερματοφύλακας του Παναργειακού Καρακούτσης.
Δύο τεράστιες ευκαιρίες δημιουργήθηκαν στο 69΄ όταν ο Κολιόπουλος τροφοδότησε τον Σελμανάι φάτσα με τον αντίπαλο τερματοφύλακα αλλά ο τελευταίος αστόχησε. Αμέσως κόντρα επίθεση των φιλοξενουμένων με τελικό αποδέκτη τον Κατσικοκέρη ο οποίος εξουδετερώθηκε σωτήρια από τον Διαμάντη.

71΄ σουτ ο Λιόσης του Παναργειακού, έσωσε σχεδόν επάνω στη γραμμή του τέρματος ο Χουστουλάκης.
78΄ σουτ εντός εστίας ο Στρατάκης σωτήρια απόκρουση του Καρακούτση
83΄ από λάθος τοποθέτηση του σώματος του Διαμαντόπουλου μέσα στην αντίπαλη μικρή περιοχή ο τελευταίος έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ χάνοντας μοναδική ευκαιρία
86΄ σωτήρια επέμβαση του Διαμάντη σε σουτ σχεδόν εξ επαφής του Κατσικοκέρη (φωτό)
88΄ αποβάλλεται ο προπονητής του Παναργειακού Τίμος Καβακάς ο οποίος διαμαρτυρήθηκε στον διαιτητή για πέναλτι που δεν δόθηκε.
90΄ αποβολή του προπονητή του Βύζαντα για συνεχείς διαμαρτυρίες στον επόπτη
93΄,  1-1. 21 παίκτες βρίσκονται στα καρέ του Καρακούτση. Ο Διαμάντης βρίσκεται έξω από τον κύκλο της σέντρας και κτυπάει φάουλ προς την εστία του Παναργειακού. Με ψηλοκρεμαστή μπαλιά  σημαδεύει την δεξιά πλευρά της μικρής περιοχής. Εκεί, στο βάθος της άμυνας βρίσκεται ανεμπόδιστος ο Γιώργος Βλάχος ο οποίος με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά στέλνει την μπάλα στο βάθος της απέναντι γωνίας του Καρακούτση γράφοντας το 1-1.

Παρά την εντός έδρας ισοπαλία, ο Βύζας δηλώνει ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα αφού αντίπαλός του ήταν η πρωτοπόρος ομάδα του ομίλου η οποία διαθέτει πολύ καλό σύνολο και διεκδικεί με αξιώσεις το πρωτάθλημα.
Για τον Βύζαντα εδραιώνεται η πεποίθηση ότι έχει τον χαρακτήρα να γυρίζει εις βάρος του αποτελέσματα, όπως συνέβη και στο παιχνίδι με την Βάρδα. Μπορεί σήμερα να μην έγινε ολική ανατροπή του σκορ αλλά δεδομένης της αξίας του αντιπάλου και το Χ έχει ιδιαίτερη σημασία.

Ενθαρρυντικό επίσης ήταν το γεγονός ότι μετά από σχεδόν τρεις αγωνιστικές περιόδους, στο δημοτικό στάδιο Μεγάρων ακούστηκε και πάλι η ρυθμική ιαχή «Βύζας – Βύζας»

Την επόμενη αγωνιστική, 21 Φεβρουαρίου ο Βύζας αγωνίζεται στην Μαγούλα κατά της τοπικής ομάδας.
Διαιτητής: Τζουανόπουλος (Αχαΐας)
Βοηθοί: Γκοτσόπουλος, Οικονόμου (Αχαΐας)Βύζας Παναργειακός

Βύζας (προπονητής Β. Διαμαμαντόοπουλος): Διαμάντης, Χουστουλάκης, Κολιόπουλος, Διαμαντόπουλος, Βασιλάκος, Σιδέρης, Σελμανάι, Αλεβίζος (46΄ Βλάχος), Παπαδόπουλος (80΄ Χατζημελετιάδης), Στρατάκης, Ανδριανόπουλος,
Αναπληρωματικοί:, Βαρελάς, Τερεκανίδης, Κορομηλάς, Χαμπιλάι, Μητρόπουλος

Παναργειακός: (Τ. Καβακάς): Καρακούτσης, Λιόσης, Καβαγκάνης, Ρότα, Πότσι (62΄ Λίτσος), Μπριλάκης, Κάπλατζης (55΄ Μπελόν), Πεχλιβανόπουλος, Κατσικοκέρης, Κοιλίαρας, Σίμωσης (76΄ Πούτσης)
Αναπληρωματικοί: Μακρίδης, Κατσαούνης, Παπαϊωάννου, ΜπεκατώροςΒύζας Παναργειακός